“Προσκύνησε” και ο ΠΑΟΚ στην Περιβόλα

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, ο Απόλλων Πάτρας λύγισε τον ΠΑΟΚ (95-91) και ανέβηκε στο 4-4.
Η ομάδα του Βετούλα είχε 17/35 τρίποντα (!) και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τσαλμπούρη (25 πόντοι, 6 ασίστ), Κόλεμαν (20 πόντοι) και Δίπλαρο (12 πόντοι, 6 ασίστ), με τον τελευταίο να πετυχαίνει 4/4 βολές στο φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 2-6 και παραμένουν δίχως εκτός έδρας νίκη στη Stoiximan Basket League. ΝτιΛέο (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Λοβ ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους, αν και ο δεύτερος αποδείχθηκε μοιραίος, αφού έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση της ομάδας του.
Το ματς
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο… διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι, με συνέπεια να αποκτήσουν μικρό προβάδισμα (8-2 στο 3’). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον ΝτιΛέο να δίνει λύσεις (10-10 στο 5’), αλλά κάπου εκεί άρχισε ο καταιγισμός εύστοχων σουτ από τους παίκτες του Βετούλα, που πέτυχαν 5 τρίποντα στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου και ξέφυγαν με +7 (27-20).
Το επιθετικό κρεσέντο του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο: με τον Κόλεμαν να μπαίνει στην εξίσωση, έφτασε στο +12 (34-22 στο 13’), την ώρα που οι Θεσσαλονικείς έψαχναν τα πατήματά τους. Με διαδοχικά τρίποντα από Ντέιβις και Τσαλμπούρη, οι Αχαιοί έκλεισαν το ημίχρονο με «αέρα» 16 πόντων (53-37) κι ενώ είχαν 12/19 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!
Το 3ο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, αφού οι παίκτες του Βετούλα σίγησαν επιθετικά. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έσφιξε αμυντικά και βρήκε λύσεις στον ΝτιΛέο, με συνέπεια να επιστρέψει στο ματς. Με επιμέρους σκορ 17-1, η ομάδα του Λυκογιάννη βρέθηκε από το -21 (65-44 στο 23’) στο -5 (66-61 στο 27’). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6 (74-68), αλλά το μομέντουμ του αγώνα είχε αλλάξει τελείως.