Πρόκριση με “λυτρωτή” Γιάννη Σπανό

Για ακόμη ένα παιχνίδι του Άρη Πατρών ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Γιάννης Σπανός κατάφερε να σκοράρει δις και να χαρίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, καθώς ο Άρης Πατρών επικράτησε του Ατρόμητου Πατρών με 2-1 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα Βραχνεΐκων.

Το χθεσινό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε ωραίο ρυθμό και πολλές τελικές μπροστά από τις δύο εστίες.

Πρώτος απείλησε ο Ατρόμητος με την σέντρα σουτ του Μπακόπουλου στο 4′ που απέκρουσε δύσκολα ο Αναστασοβίτης.

Στο επόμενο λεπτό του σουτ του Γεωργόπουλου θα καταλήξει αουτ, όπως και λίγο αργότερα και το σουτ του Αγγελή.

Στο 14′ ο Άρης Πατρών θα ανοίξει το σκορ όταν ο Αγγελής εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά , κεφαλιά του Μεντζελόπουλου ασταθής απόκρουση του Μπίτη και στην επαναφορά ο Σπανός θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

22′ Κόρνερ Αγγελή κεφαλιά Μεντζελόπουλου θα αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ ο Μπίτη.

Στο 40′ το σουτ του Κουτρούμπα εντός περιοχής από πλεονεκτική θέση θα καταλήξει πάνω από τα δοκάρια.

Για να έρθουμε στο 44′ όπου ο Παλούκης με πολύ ωραίο σουτ από το ύφος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά το φάουλ του Χριστόπουλου θα καταλήξει αουτ.

Στο 65′ το φάουλ του Αγγελή θα σταματήσει στο δοκάρι, όπως και το σουτ του εκτός περιοχής δύο λεπτά αργότερα.

Για να έρθουμε στο 80′ και ο Σπανός με πολύ ωραίο τεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για το 2-1.

Στο 88′ το σουτ του Κωστή θα σταματήσει στο κάθετο δοκάρι.

Τέλος στο 93′ ο Άρης Πατρών θα μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο καθώς ο Μπούμπαλης θα αντικρύσει την 2η κίτρινη απο τον κ.Χρονά.

Συνθέσεις :

Άρης Πατρών (Θ.Παπουτσής) : Αναστασοβίτης, Πανάρετος, Μενύχτας, Μεντζελόπουλος, Δασουράς, Γεωργόπουλος, Αγγελής (84′ Μητρόπουλος), Μπούμπαλης, Σπανός (92′ Νικολόπουλος), Κουτρούμπας, Κωστής (89′ Οικονομοπουλος).

Ατρόμητος Πατρών (Β.Φίλιππας) : Μπίτη, Πανταζόπουλος, Χριστόπουλος, Παπασπυρόπουλος, Τσίτσαρης, Νικολάι, Παλούκης (89′ Σκέντζος), Ν.Γκότσης, Τσάκωνας (58′ Μαργώνης), Μπακοπουλος (82′ Πρίφτης), Π.Γκότσης.