Σε ελεύθερη πτώση ο Απόλλων Πατρών

Υποτάχθηκε στις ορέξεις του Άρη Θεσσαλονίκης ο Απόλλων Πατρών γνωρίζοντας νέα βαριά ήττα με 70-56. Οι «κίτρινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και ανάγκασαν τους Αχαιούς σε 20 λάθη! Κορυφαίοι για την ομάδα του Καστρίτη, που ανέβηκε στο 5-6, οι Κέλι (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάνλαν (18 πόντοι) και Γουίλιαμς (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Από την άλλη, ο Απόλλων υπέστη 4η διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 4-8. Ντέιβις (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Τσαλμπούρης (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ) πάλεψαν για τους φιλοξενούμενους, ντεμπούτο έκαναν οι νεοφερμένοι Μήτρου-Λονγκ και ΜακΛιν. Ο Άρης ξεκίνησε αγριεμένος το παιχνίδι και με σερί 11-0, απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (13-6 στο 5’). Με τον Τσαλμπούρη να δίνει λύσεις, η ομάδα της Πάτρας ψαλίδισε τη διαφορά και πλησίασε στο -4 με το φινάλε της πρώτης περιόδου (19-15).

Στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Απόλλωνα εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και με επιμέρους σκορ 9-2, μείωσαν σε απόσταση βολής (26-24 στο 15’). Οι Θεσσαλονικείς ξύπνησαν και με σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας +9 (39-30).

Με νέο σερί 7-0, η ομάδα του Καστρίτη εκτοξεύτηκε στο +14 (46-32) στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου. Με τον Μήτρου-Λονγκ και τον Τόμας να εκτελούν, οι Αχαιοί μάζεψαν την απόσταση που τους χωρίζει από τους γηπεδούχους (50-41 στο 28’). Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Άρη να έχει «αέρα» 10 πόντων (56-46).

Ο Κέλι κράτησε όρθιους τους Θεσσαλονικείς στην 4η περίοδο και τους έφερε στο +14 (64-50 στο 36’). Από την άλλη, οι παίκτες του Απόλλωνα δεν είχαν τρόπο να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι, με συνέπεια να μην μπορούν να πλησιάσουν. Το τελικό 70-56 χάρισε μια σημαντική νίκη στην ομάδα του Καστρίτη και απέδωσε δικαιοσύνη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56.

Άρης-Απόλλων Πάτρας 70-56