Στο 90′ και να… καίει!

Mε το δεξί η Παναχαϊκή στα μπαράζ ανόδου επικράτησε με 1-0 του Μακεδονικού και έκανε το πρώτο βήμα για την επιστροφή της στη Σούπερ Λιγκ 2. “Λυτρωτή” ο Λεωνίδας Κυβελιδης στο 90ο λεπτό με κεφαλιά λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι “κοκκινόμαυροι” έδειξαν σοβαρότητα και έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο, έχοντας ως μια καλή φάση, την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαντί στο 28′ λεπτό. Στο 42′ λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν μια ευκαιρία με το σουτ του Τοπούζη, μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Ο αγώνας δεν είχε πολλές φάσεις και στο δεύτερο ημίχρονο και για αυτό έγινε παιχνίδι λεπτών ισορροπιών και τακτικής, με την Παναχαϊκή να επιβάλλει στο τέλος τον ρυθμό της και να πετυχαίνει γκολ στο 90ο λεπτό, αφού μετά από σέντρα του Λιποράσε από τα αριστερά, ο Κυμβελίδης με κεφαλιά του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου στο 65΄ έχασε επίσης πολύ καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Λόρι Κέρι που πέρασε λίγο άουτ όμως το τρίποντο ήρθε μετά την κεφαλιά του Κυβελίδη που σκόραρε μετά τη σέντρα ακριβείας του Λιποράσε.

Αντίθετα ο Μακεδονικός αν και γηπεδούχος δεν ανησύχησε ιδιαίτερα την εστία του Κολοβούρη που δεν χρειάστηκε να κάνει κάποια σημαντική επέμβαση.

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Τσιαμπάζης, Χατζηκωνσταντίνου, Δοξάκης (70′ Καράμπελας), Ουζούνογλου (78′ Κούφας), Γαρύφαλλος, Λάλκοβιτς (87′ Τσουκάνης), Μπρατσιάνι, Τοπούζης (78′ Ζαννάκης)

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Στεργίδης, Σμίλτος, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (60′ Γερούσης), Χαντί, Κέρι (90′ Γούλας), Καρακλάγιτς (86′ Κυβελίδης), Αλεξόπουλος.