Το έκανε ντέρμπι, αλλά πήρε τη νίκη ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε 77-73 της ΑΕΚ στον πρώτο μικρό τελικό και έκανε το 1-0 στη σειρά, σε ένα ματς που «άναψε» στο τελευταίο 5λεπτο και είχε φινάλε-θρίλερ.

Με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του ματς, η ΑΕΚ προηγούνταν με το “φτωχό” 5-4 μέχρι το 4ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας απέκτησε το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι το +6 (13-7) με καλάθι του Χριστοδούλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προσπεράσουν (17-18) λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γόντικα.

Στη λήξη της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (19-18). Η ΑΕΚ μπήκε με ένα σερί 9-2 στη δεύτερη περίοδο και στο 13’ προηγήθηκε 27-21 χάρη σε ένα τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Ωστόσο με 9 συνεχόμενους πόντους του Τζέριαν Γκραντ, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά με 30-27 στα μισά του δεκαλέπτου. Η Ένωση εξακολουθούσε να δυσκολεύεται πολύ επιθετικά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το 40-32 υπέρ του Προμηθέα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (24’) οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (48-38) με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Αγραβάνη και τον Λούντζη. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 14 πόντους (52-38), ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε σταδιακά να την ροκανίσει, με τον Γόντικα να φτάνει σε double double, και το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 61-55 υπέρ του Προμηθέα.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί πήραν διψήφια διαφορά στο 33’ (67-57), ωστόσο η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 11-0 (ενδιάμεσα αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή σε λίγα δευτερόλεπτα ο Δημήτρης Αγαρβάνης) και πέρασε μπροστά στο σκορ με 68-67 στα 3,5 λεπτά πριν το τέλος, κάνοντας στο φινάλε το ματς ντέρμπι. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δυο ομάδες πήγαινα πόντο-πόντο και στα 32’’ για το τέλος ο Ζήσης ισοφάρισε σε 73-73 με τρεις εύστοχες βολές.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελίς 6, Κλαβέλ 6, Αγραβάνης Δ. 15 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 2, Τζέριαν Γκραντ 20 (5/8 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ), Τζεράι Γραντ 8 (4 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Αγραβάνης Γ. 4, Φορντ 2 (4 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 2.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Ματσιούλις 5, Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 12 (2/6 δίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 14 (4/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μωραϊτης 2, Μορέιρα 2, Κατσίβελης 6 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 11 (3/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίκας 11 (3/9 τρίποντα, 4 λάθη), Μαυροειδής, Λοτζέσκι 7 (2/2 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 24/43 τρίποντα, 2/19 τρίποντα, 23/25 βολές, 42 ριμπάουντ (36+6), 13 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 5 τάπες.