Τώρα τρεχάτε, ποδαράκια μου…

Παρά την προσπάθεια μέχρι το τελευταίο λεπτό η ομάδα του Απόλλωνα Πατρών έχασε εντός έδρας με 82-74 από τον Αρη στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League και πλέον υποχωρήσει στο 3-13 της βαθμολογίας. Από την Πατρινή ομάδα ξεχώρισαν οι Γκρίφιν με 16 πόντους και ο Σιλά με 14 πόντους ενώ ο Καράμπελας είχε 11 πόντους.

Από τον Αρη ο Τζέι Ντι Νότε ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, μετρώντας 26 πόντους, 6 ριμπάουντ αλλά και 5 λάθη. Στο αγωνιστικό μέρος, το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο 10λεπτο.

Ο Αρης έκανε κάποια στιγμή το 11-7 όμως ο Απόλλων Carna ισοφάρισε σε 15-15 και στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου ήταν 20-20.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, ο Αρης με τον Μήτρου Λονγκ βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 30-25, όμως ο Καράμπελας με δύο συνεχόμενα τρίποντα πήρε κεφάλι με 31-30 στο 16΄. Η μάχη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να χάνουν σουτ και έτσι το ημίχρονο Απόλλων Carna-Αρης πήγαν στα αποδυτήρια με 40-40.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο β΄ ημίχρονο όπου ο Αρης εκμεταλλευόμενος λάθος σφυρίγματα της διαιτησίας η οποία δεν έδινε φάουλ υπερ των γηπεδούχων, πήρε προβάδισμα με 50-44 στο 26΄. Oι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μήτρου Λονγκ πήγαν στο +10 (48-58) στο 28΄ με τον Αρη να πηγαίνει στο τέλος της γ΄ περίοδού me 61-49.

Στην 4η και τελευταία περίοδο ο Απόλλων Carna προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά, όμως ο Αρης με ευστοχία από τα 6.75 κράτησε την διαφορά και προηγήθηκε με 64-54 αλλά και 71-60 στο 35΄. Με σερί 5-0 μείωσε σε 76-67 στο 38΄, όμως δεν υπήρξε συνέχεια, οι «μελανόλευκοι» έχασαν κρίσιμα σουτ και ο Αρης έφτασε στη νίκη με 82-74.

Τα 10λεπτα: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (4/8 τρίποντα) , Ντέιβις 7 (1/5 τρίποντα), Μπόγρης 7 (5 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 1, Καράμπελας 11 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Βερτζ 5 (10 ασίστ) ,Σιλά 14 (5 ριμπάουντ) , Καλχούν 2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (2/5 τρίποντα).
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Γκούντγουιν 12 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νότε 26 (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Νετζήπογλου 5 (1) , Χάγκινς 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 19 (2/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (4 ασίστ, 3 λάθη) , Φίλλιος, Χρηστίδης 2.