Υγιεινός… περίπατος για Προμηθέα

Με καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα 81-63 τη Λάρισα στην Πάτρα για τη 14η αγωνιστική της Basket League και πλησίασε τις πρώτες θέσεις.

Από το πρώτο τρίλεπτο έβαλε ο Προμηθέας τις βάσεις για την άνετη επικράτησή του. Προηγήθηκε με 14-0 στο πέμπτο λεπτό, κράτησε τη Λάρισα χωρίς σκορ (0/6 σουτ – 4 λάθη) και την είδε να πετυχαίνει μόλις τρεις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (1/6 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη) με αποτέλεσμα ένα σπουδαίο +16.

Το τρίποντο του Αθηναίου στο 12′ (24-5) και το γκολ-φάουλ του Χριστοδούλου στο 18 (33-13) δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλούς να βρουν ένα έστω μικρό καλό διάστημα και στο 38-17 του ημιχρόνου ο Παπανικολόπουλος έβλεπε τους γηπεδούχους να έχουν 2/9 τρίποντα και τη δική του ομάδα 3/21 σουτ και 11/12 βολές σε ένα από τα χειρότερα εικοσάλεπτα στη σύγχρονη ιστορία της Α1.

Πολύ καλύτερη η εικόνα των Θεσσαλών στο τρίτο δεκάλεπτο, σκόραραν με μεγαλύτερη άνεση, ήταν πληγωμένος ο εγωισμός κάποιων παικτών όπως του Ρας, όμως η Λάρισα είχε μείνει πολύ πίσω. Μείωσε μέχρι τους 12 (49-37 στο 27′) με τον Αμερικανό, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Ο Λούντζης έγραψε το 60-49, ο Δημήτρης Αγραβάνης το 62-49 στο 33′ και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν πίσω, δεν έδωσαν άλλα δικαιώματα και πήραν με άνεση τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Δ. Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπελέσε 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 7 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1/9 σουτ), Καμάρας, Γουόσπαν 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές), Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8 (6 ριμπάουντ).