Φύλαξε το καλύτερο για το τέλος ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας αγχώθηκε αλλά με πρωταγωνιστές τους Γιανγκ και Κόντιτ επικράτησε με 81-77 του Αμβούργου για να φτάσει στην τρίτη του νίκη στο EuroCup.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τον Προμηθέα άστοχο και οι κακές επιστροφές του έφεραν το Αμβούργο στο προβάδισμα. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν νωρίς με 7-13. Η τριάδα των Κάουαν, Γιανγκ και Σίμπσον ανέλαβε φυσιολογικά πρωτοβουλίες για τα δύο πρώτα τρίποντα των Πατρινών και το 10-0 σερί (17-13, 9′). Ο Γιανγκ σκόραρε 9 πόντους και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Γιατρά να προηγείται με 4 (21-17).

Παρότι ο Κόντιτ έγινε ο πρώτος διψήφιος του παιχνιδιού με 11 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, τα επιθετικά ριμπάουντ κρατούσαν το Αμβούργο. Το δίδυμο των Γιανγκ και Σίμπσον όμως από την περιφέρεια έφερνε σταθερά σκορ. Το σόου του πρώτου είχε προσκεκλημένη την άμυνα του Αμβούργου για το 36-29 των Πατρινών μετά από 15 λεπτά. Ο Γιατράς δοκίμασε ένα zone press στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 3/12 και έτσι το ημίχρονο, μετά και τα σουτ του Κουλμπόκα έφερε τον Προμηθέα των 10 ασίστ στο +9 (45-36).

Τη λύση όμως για τους Γερμανούς έδινε διαρκώς ο Τσάιλντς, που είχε διψήφιες φιγούρες σε ριμπάουντ και πόντους από το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου. Οι Τάουερς μείωσαν σε 45-43 και τα 4 φάουλ του Κόντιτ ήταν ένα πρόβλημα, αλλά το πρόβλημα από το τρίποντο των Γερμανών συνεχίστηκε. Ο Κάουαν πήρε και αυτός σειρά για το 59-50 (στο 27′), αλλά το Αμβούργο διαρκώς επέστρεφε, μετά το νέο 0-8 σερί και η αφετηρία στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν προβάδισμα ενός πόντου (61-60).

Οι Πατρινοί μιμήθηκαν τους αντιπάλους τους, φτάνοντας τα 5/21 από την περίμετρο. Με σκορ 3-4 στα πρώτα τρία λεπτά της 4ης περιόδου, οι Γερμανοί πέρασαν μπορστά με 63-64. Και πάλι ο Τσάιλντς έβαλε μπροστά το Αμβούργο, μέχρι να έρθει η λύση από τον Γκίκα για το έκτο τρίποντο σε 24 προσπάθειες. Με διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ οι δύο ομάδες μπήκαν στο δίλεπτο της κρίσης. Ο Κόντιτ έβαλε ξανά μπροστά τον Προμηθέα με 74-73 και ο Τσάιλντς ισοφάρισε με μία βολή στα 55”. Ο κορυφαίος του ματς για τον Προμηθέα, Τζο Γιανγκ έπαιξε απομόνωση και κέρδισε τρεις βολές για το 77-74 στα 38.8”, ενώ ακολούθησε κλέψιμο και κάρφωμα του Ντάνγκουμπιτς που διαμόρφωσε το +5 (79-74).

Ο Τσάιλντς αστόχησε σε δύο βολές, ο Κόντιτ έβαλε μία και ο Γούνταρντ έδωσε ελπίδα με τρίποντο για το 80-77 (με 12.4”). Η μία βολή του Γιανγκ αρκούσε, οι Γερμανοί δε βρήκαν άλλο μεγάλο σουτ και ο Προμηθέας εξασφάλισε την τρίτη του νίκη στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77