«Aγγλικό» σκορ στο Σαραβάλι

Διαιτητής: Γκάβος (Καραβασίλης-Πλατανιάς)

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι Νεάπολη και Μετόχι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3 για δεύτερη φορά μάλιστα και με το ίδιο σκορ (Ά’ Γύρος Μετόχι-Νεάπολη 3-3).

Η ομάδα της Νεάπολης καταφέρει να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με ατομική ενέργεια του Μπάστα που έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το Μετόχι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 33′ όταν ο Δημητρόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Λ. Γκοτσούλιας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι πήρε και την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 62′ η Νεάπολη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-1 όταν ο Μπάστας έβγαλε την σέντρα αλλά το πλασέ του Ιωάννου από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 76′ η Νεάπολη “έκρυψε” κυριολεκτικά την μπάλα και ο Ζαχαράτος με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Ιωάννου και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Στο 79′ ο Γκουτσούλας Γ. ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Α.Σπυρόπουλο με τον Διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λ. Γκουτσούλας και έκανε το 2-2.

Στο 85′ η Νεάπολη κατάφερε να προηγηθεί για τρίτη φορά όταν από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Α. Σπυρόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Ζαχαράτος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τελικά το Μετόχι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 88′ όταν ο Γκουτσούλας Γ. έκανε κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας και ο Γκουτσούλιας με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα..

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή από πλευρά της Νεάπολης λόγω του χαμού της καθηγήτριας Γεωργίας Γκοτσοπούλου.

ΝΕΑΠΟΛΗ ΠΑΤΡΩΝ: Ζαβουδάκης, Κουτσοκώστας (34’Ασημακόπουλος), Γ. Σπυρόπουλος (57’Α.Σπυρόπουλος), Κολοβός, Πουλής (61’Γεωργακόπουλος), Πανέτας, Ιωάννου, Ζαχαράτος, Ζήσης, Φωτόπουλος, Μπάστας (77’Κρούσκας).

ΜΕΤΟΧΙ: Κατσαρός, Λ.Γκουτσούλας, Αγουρογιάννης, Κρίγκος, Αγγελόπουλους  (46’Γ. Γκουτσούλας), Σαμπάρης, Καρυώρης,Ορλώφ, Γκοτσούλιας,Δημητρόπουλος, Κοτσαύτης (88’Μπέης).