Eπιτέλους νίκη για τον Προμηθέα

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα, ο οποίος επικράτησε 78-69 του Ηρακλή και τον καταδίκασε να ελπίζει σε ένα θαύμα μόνο προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία. Συγκεκριμένα ο «Γηραιός» θέλει νίκη στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και ο Ιωνικός να ηττηθεί από Ολυμπιακό (αύριο) και από την Λάρισα εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική.

Στα ευχάριστα νέα για τους Πατρινούς ήταν η επιστροφή του Δημήτρη Αγραβάνη στην ενεργό δράση, ο οποίος είχε 14 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε κάτι λιγότερο από 31 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Φράνκαμπ με 18 πόντους και 7/14 εντός παιδιάς, ενώ «διψήφιοι» για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν και οι Άντριτς (13π.), Σίμπσον (11π.) και Χαντ (10π.).

Από την πλευρά του Ηρακλή πρώτος σκόρερ ήταν ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης με 21 πόντους και 5/7 τρίποντα, με τον Μπράντον Γκάρερ να έχει άλλους 17. Στους 11 ο Μάικ Χένρι. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-0 και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 8΄, όταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 2/2 βολές έφερε τον Προμηθέα στο +1 (15-14). Με τρίποντο του Παπαδάκη οι Θεσσαλονικείς «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 19-17 με τρίποντο του Παπαδάκη, ενώ με νέο τρίποντο του ίδιου παίκτη προηγήθηκαν 22-17 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο «Γηραιός» ήταν για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ στο α΄ μέρος, όταν ο Σταμάτης «έγραψε» με τρίποντο το 34-31, 4:27΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ακολούθησε σερί 12-0 του Προμηθέα που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενος με 43-34, ενώ οι Αχαιοί απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 24΄, όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης «έγραψε» με λέι απ το 53-42. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +12 (64-52), ενώ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Προμηθέας διατήρησε ένα άνετο προβάδισμα και έφτασε εύκολα στη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69