Χωρίς εκπλήξεις κύλησαν τα ματς του 2ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ την Πέμπτη (17/9), με τη Μπούντουσνοστ του Παναγιώτη Μωραΐτη να παίρνει την πρόκριση και μάλιστα εκτός έδρας επί της Αστάνα με 1-0.
Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Παναχαϊκής αγωνίστηκε βασικός σε όλο το ματς και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, σαν αλλαγή καθυστέρησης στο 95ο λεπτό, δίνοντας τη θέση του στον Τζουρίτσκοβιτς. Ο Αγρινιώτης φορ είχε «κιτρινιστεί στο 75ο λεπτό, ενώ το γκολ της νίκης των Μαυροβούνιων σημείωσε ο Βασίλιε Τέρζιτς στο 25ο λεπτό.
Το ματς της βραδιάς, πάντως, ήταν αυτό στη Σερβία ανάμεσα σε Μπάτσκα Τόπολα και Στεάουα Βουκουρεστίου, με την κανονική διάρκεια να λήγει στο 4-4, για να πάνε στο 6-6 (!) οι δύο ομάδες στην παράταση και τελικά οι Ρουμάνοι προκρίθηκαν στα πέναλτι με 6-5.
Τα αποτελέσματα του 2ου προκριματικού
Τετάρτη 16/9
Πρόγκρες – Βίλεμ 0-5
Χάμαρμπι – Λεχ Πόζναν 0-3
Τόρσαβν – ΤΝS 1-1, παρ. 2-2, πέν. 5-4
Πέμπτη (17/9)
Καϊσάρ – ΑΠΟΕΛ 1-4
Βέντσπιλς – Ρόζενμποργκ 1-5
Ρένοβα – Χάιντουκ 0-1
Τέουτα Ντουρές – Γρανάδα 0-4
Αστάνα – Μπουντούτσνοστ 0-1
Αραράτ – Φόλα Ες 4-3 παρ., κ.α. 3-3
Λίνκον Ρεντ Ιμπς – Ρέιντζερς 0-5
Κουόπιο – Σλόβαν Μπρατισλάβας 0-0, παρ. 1-1. πέν. 4-3
Μποτοσάνι – Σκέντζια 0-1
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ – Τότεναμ 1-2
Νέφτσι – Γαλατάσαραϊ 1-3
Γκέτεμποργκ – Κοπεγχάγη 1-2
Ριτέριαλ – Σλόβαν Λίμπερετς 1-5
Μπόντο Γκλιμτ – Ζαλγκίρις Βίλνιους 3-1
Ολίμπια Λιουμπλιάνα – Ζρίνσκι 2-3 παρ., κ.α. 2-2
Φλόρα Ταλίν – ΚΡ Ρέικιαβικ 2-1
Σφιντούλ – Παρτιζάν Βελιγραδίου 0-1 παρ., κ.α. 0-0
Λοκομοτίβ Τιφλίδας – Ντιναμό Μόσχας 2-1
ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Μπάτε Μπορίσοφ 2-0
Λάτσι – Χάποελ Μπερ Σεβά 1-2
Χιμπέρνιανς – Φέχερβαρ 0-1
ΟΦΗ – Απόλλων Λεμεσού 0-1
Ρίγα – Τρε Φιορ ΑΝΑΒΟΛΗ
Τζουγκάρντεν – Εουρόπα 2-1
Κονάχ Κουάι – Ντιναμό Τιφλίδας 0-1
Μακάμπι Χάιφα – Καϊράτ Αλμάτι 2-1
Εσκάλντες – Ντάνταλκ 0-1
Σάμροκ Ρόβερς – Μίλαν 0-2
Πιαστ Γκλίγουις – Χάρτμπεργκ 3-2
Σταντάρ Λιέγης – Μπάλα Τάουν 2-0
Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα 1-2
Μπόρατς Μπάνια Λούκα – Ρίο Άβε 0-2
Κουκέσι – Βόλφσμπουργκ 0-4
Σίλεκς – Ντρίτα 0-2
Μούρα – Άαρχους 3-0
Κοoυλρέιν – Μάδεργουελ 2-2, παρ. 2-2., πέν. 0-3
Βίκινγκ – Αμπερντίν 0-2
Ντουνάιτσκα – Γιάμπλονετς 5-3 παρ., κ.α. 3-3
Σερβέτ – Ρεμς 0-1
Όσιγιεκ – Βασιλεία 1-2
Λίνφιλντ – Φλοριάνα 0-1
Μπάτσκα Τόπολα – Στεάουα Βουκουρεστίου 4-4, παρ. 6-6, πέν. 5-6
Χόνβεντ – Μάλμε 0-2