H χρυσή βίβλος του Κυπέλλου Ερασιτεχνών

Ο Τελικός Κυπέλλου Ερασιτεχνών θα πραγματοποιηθεί στο «Φώτης Αραβαντινός» σήμερα Μεγάλη Τετάρτη (17.00). Ατρόμητος Πατρών ή Παναιγιάλειος θα είναι ο νικητής; Σας παρουσιάζουμε μερικά ιστορικά στοιχεία της διοργάνωσης.

Ο επίσημος θεσμός του Κυπέλλου ερασιτεχνών, με την σημερινή του μορφή, ξεκίνησε την περίοδο 1971-72 και πρώτος Κυπελλούχος ήταν ο Άρης Πατρών. Τις περισσότερες κατακτήσεις Κυπέλλου μετράει το Πάτραι (συνολικά 8 σε 9 τελικούς που έχει αγωνιστεί), ενώ ακολουθεί ο Αρης Πατρών με 7 κατακτήσεις σε 14 συνολικά τελικούς.

3 Κύπελλα: ΖΑΒΛΑΝΙ, ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ

2 Κύπελλα: ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓΕΪΚΩΝ, ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ, ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ

1 Κύπελλο: ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΙΓΙΟΥ, ΑΣΤΡΑΠΗ ΨΑΡΟΦΑΪΟΥ, ΔΟΞΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΤΣΑΣ, ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ, ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ, ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΟΒΡΥΑΣ, ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝ, ΤΡΙΤΑΙΪΚΟΣ, , ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΤΡΩΝ,

Κατακτήσεις Κυπέλλου (με την παλιά του μορφή – διοργανώθηκε από το 1936 μέχρι το 1959 με αρκετές διακοπές) έχουν ακόμα οι Ολυμπιακός Πατρών (6 φορές), Απόλλων (3), Παναχαϊκή (2),  Παναιγιάλειος, Αχιλλέας και Αστέρας.

Για 3η φορά ο Ατρόμητος Πατρών σε τελικό

Ο Ατρόμητος Πατρών πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών επικρατώντας με 2-1 του Κεραυνού Αγίου Βασιλείου και θα πάρει μέρος σε αυτή την γιορτή για 3η φορά στην ιστορία του κόντρα στον Παναιγιάλειο.

Αρχικά τη σεζόν 2014-2015 αντιμετώπισε τον Άρη Πατρών στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο γνωρίζοντας την ήττα με 2-0, ενώ ακριβώς την επόμενη σεζόν οι «πορτοκαλί» πήγαν εκ νέου στον τελικό με τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου, αλλά γνώρισαν την ήττα και πάλι με 2-1 στο «Φώτης Αραβαντινός». Τρίτη και «φαρμακερή» για τον αντίπαλό του;

Μετά από 10 χρόνια και πάλι σε τελικό ο Παναιγιάλειος

Ο Παναιγιάλειος επικράτησε με 2-1 του ιστορικού Πάτραι και επιστρέφει σε τελικό κυπέλλου ερασιτεχνών μετά από 10 χρόνια.  Τελευταία χρονιά ήταν την περίοδο 2008-2009. Τότε κέρδισε με 1-0 την Αχαϊκή στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.

Οι Αιγιώτες συμμετείχαν την τελευταία 10ετία σε B΄ – Γ΄ Εθνική και αγωνίζονταν στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο Παναιγιάλειος Γυμναστικός Σύλλογος έχει κατακτήσει τέσσερις φορές το Κύπελλο Ε.Π.Σ. Αχαΐας, ενώ έχει συμμετάσχει άλλη μία φορά σε τελικό, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τον Εθνικό Σαγεΐκων.

Αναλυτικά οι Κυπελλούχοι και οι φιναλίστ έχουν ως εξής:

Περίοδος 1971-72: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 τον Ατρόμητο Λάππα).

Περίοδος 1972-73: ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 την Αχαϊκή).

Περίοδος 1973-74: ΠΑΤΡΑΙ (6-2 τον Αρη Πατρών).

Περίοδος 1974-75: ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓΕΪΚΩΝ (1-0 τον Απόλλων Εγλυκάδας).

Περίοδος 1975-76: ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΑΓΕΪΚΩΝ (2-1 τον Παναιγιάλειο).

Περίοδος 1976-77: ΑΧΑΪΚΗ (2-1 τον Εθνικό Πατρών).

Περίοδος 1977-78: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 τον Αγιο Δημήτριο).

Περίοδος 1978-79: ΑΧΑΪΚΗ (3-1 τον Εθνικό Αιγίου).

Περίοδος 1979-80: ΑΧΑΪΚΗ (1-0 την Θύελλα Πατρών).

Περίοδος 1980-81: ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (3-1 την Θύελλα Πατρών).

Περίοδος 1981-82: ΠΑΤΡΑΙ (5-4 την Θύελλα Πατρών στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 0-0).

Περίοδος 1982-83: ΠΑΤΡΑΙ (3-2 την Θύελλα Πατρών στην παράταση, κανονικός αγώνας 2-2).

Περίοδος 1983-84: ΠΑΤΡΑΙ (3-1 τον Αρη Πατρών).

Περίοδος 1984-85: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (2-1 την Αχαϊκή).

Περίοδος 1985-86: ΠΑΤΡΑΙ (9-2 τον Αχιλλέα Καμαρών).

Περίοδος 1986-87: ΖΑΒΛΑΝΙ (1-0 τον Αρη Πατρών).

Περίοδος 1987-88: ΠΑΤΡΑΙ (2-1 τον Αρη Πατρών).

Περίοδος 1988-89: ΑΧΑΪΚΗ (3-1 τον Αχιλλέα Πατρών).

Περίοδος 1989-90: ΠΑΤΡΑΙ (6-2 τον Αιγιέα).

Περίοδος 1990-91: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (4-3 την Αχαϊκή στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 1-1).

Περίοδος 1991-92: ΑΣΤΡΑΠΗ (2-0 την Αχαϊκή στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 0-0)

Περίοδος 1992-93: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (1-0 την Αχαϊκή).

Περίοδος 1993-94: ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (3-1 την Αχαϊκή).

Περίοδος 1994-95: ΠΑΤΡΑΙ (1-0 το Ζαβλάνι).

Περίοδος 1995-96: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (4-1 τον Κεραυνό Αγίου Βασιλείου).

Περίοδος 1996-97: ΑΧΑΪΚΗ (1-0 τον Ικαρο Λακκόπετρας).

Περίοδος 1997-98: ΔΟΞΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΤΣΑΣ (2-0 τον Αιγιέα / Αρη).

Περίοδος 1998-99: ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-0 τον Αρη Πατρών).

Περίοδος 1999-00: ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ (6-5 το Πάτραι στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 1-1)

Περίοδος 2000-01: ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (2-1 τον Αρη Πατρών στην παράταση, κανονικός αγώνας 1-1).

Περίοδος 2001-02: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-1 τον Αιγιέα / Αρη στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 2-2).

Περίοδος 2002-03: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (3-1 το Διακοπτό).

Περίοδος 2003- 04: ΖΑΒΛΑΝΙ (2-1 την Αστραπή στην παράταση, κανονικός αγώνας 1-1).

Περίοδος 2004 –05: ΦΩΣΤΗΡΑΣ (1-0 το Ζαβλάνι στην παράταση, κανονικός αγώνας 0-0).

Περίοδος 2005-06: ΖΑΒΛΑΝΙ (1-0 τη Νίκη Προαστείου).

Περίοδος 2006-07: ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (4-0 την Αναγέννηση / Αίαντα Συμπολιτείας).

Περίοδος 2007-08: ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝ (4-2 τον Αχαιό Σαραβαλίου στα πέναλτι, κανονικός αγώνας 1-1, παράταση 2-2).

Περίοδος 2008-09: ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (1-0 την Αχαϊκή).

Περίοδος 2009-10: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ (4-0 τον Εθνικό Σαγεΐκων).

Περίοδος 2010-2011: ΤΡΙΤΑΙΚΟΣ (2-1 στην παράταση το Ζαβλάνι, κανονικός αγώνας 1-1)

Περίοδος 2011-2012: ΔΙΑΓΟΡΑΣ (1-0 τον Ατρόμητο Λάππα)

Περίοδος 2012-2013: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ (1-0 τον Αχαιό Σαραβαλίου)

Περίοδος 2013-2014: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΤΡΩΝ (2-0 τον Άρη Πατρών)

Περίοδος 2014-2015: ΑΡΗΣ ΠΑΤΡΩΝ (2-0 τον Ατρόμητο Πατρών)

Περίοδος 2015-2016: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (2-1 τον Ατρόμητο Πατρών)

Περίοδος 2016-2017: ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ-ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 0-1

Περίοδος 2017-2018: ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ 0-4

Περίοδος 2018-2019: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΤΡΩΝ-ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-1