Iσοπαλία στην πρεμιέρα για την Εθνική Νεανίδων

Η Εθνική Νεανίδων ήρθε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη της Ολλανδίας στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, στην πρεμιέρα της στην πρώτη προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU-19. Η Εθνική Ομάδα η οποία πραγματοποιήσε μια εξαιρετική εμφάνιση, έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα μόλις στο 7ο λεπτό, με το τετ α τετ της Γιαννακά να περνά λίγο άουτ.

Στο 18ο λεπτό το σουτ της Σι Τζόνα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της Γρίβα. Στο 37ο λεπτό η Ελλάδα προηγήθηκε με γυριστή κεφαλιά της Γιαννακά μετά από εκτέλεση κόρνερ της Πλακιά. Η Ολλανδία ισοφάρισε στο 78ο λεπτό με σουτ της Κεούκελλαρ. Στον 90ο λεπτό αποβλήθηκε η Χαλατσογιάννη με 2η κίτρινα κάρτα.

Αρνητικό γεγονός της αναμέτρησης ήταν ο πολύ λίγος κόσμος που βρέθηκε για ακόμα μια φορά στις εξέδρες του Παμπελοποννησιακού σταδίου για να στηρίξει την Εθνική oμάδα. Η ΕΠΣ Αχαΐας, ο Δήμος Πατρέων ακόμα και η Περιφέρεια πρέπει να “διαφημίζουν” το γεγονός σε συνεργασία με τα σχολεία και τις ακαδημίες.

Μπορεί να μιλάμε για γυναικείο ποδόσφαιρο που είναι πολλά χρόνια πίσω στη χώρα μας, αλλά όταν πρόκειται για εθνόσημο πρέπει όλοι να δίνουμε το παρών. Επόμενος αγώνας για την Εθνική Νεανίδων την Πέμπτη 7 Οκτωβρίου στις 16:00 απέναντι στη Σουηδία στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, όπου θα υπάρχει ελεύθερη είσοδος για όλους τους φιλάθλους.

Ελλάδα: Γρίβα, Σαργιώτη (69′ Κοκμότου), Παπαϊωάννου, Πλακιά (88΄Γεωργουλά), Γιαννακά, Κωστοπούλου (93′ Παυλοπούλου), Ντάρζανου (69′ Κρομύδα), Καλέση, Καρυπίδη, Ραπάνη, Χαλατσογιάννη.

Ολλανδία: Λίeτινγκ, Καπτέιν Βίκε, Γουόκ (46′ Ντε Κλόνια), Βαν Γκοολ, Σι-Τζόνα (46′ Κεουκέλλαρ), Λακρουά, Χουιζένγκα (57΄Τολχοεκ), Νοόρντμαντ, Χένρι, Ντε Ρίντερ (74′ Κρούεζε), Βαν Έντε (46′ Κάρντιναλ).