“Kλείδωσε” τα πλέι – οφ ο Παναιγιάλειος!

Σε ένα παιχνίδι που είχε ένταση και σκληρά μαρκαρίσματα μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναιγιάλειος κατάφερε να “δραπετεύσει” με το διπλό από το γήπεδο των Προσφυγικών, αφού επικράτησε του Εθνικού Πατρών με 0-1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της χθεσινής αναμέτρησης ήταν ο έμπειρος επιθετικός Βαγγέλης Γκάτσης ο οποίος σημείωσε το γκολ στο 89′ και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του, ένα τρίποντο που σε μεγάλο βαθμό κλείδωσε την είσοδο του Παναιγιαλείου στα play off.

Ο Παναιγιάλειος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ήταν αυτός που είχε την κατοχή και ουσιαστικά ήταν αυτός που είχε τις κλασσικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση.

Συγκεκριμένα η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από πλευράς Παναιγιαλείου όταν στο 12′ ο Μπούνας εκτέλεσε το φάουλ αλλά η προβολή του Κοτσόκολου στο δεύτερο δοκάρι κατέληξε αουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Μακρή από πλευράς Εθνικού κατέληξε παράλληλα από την εστία χωρίς να απειληθεί ο Αθανασόπουλος.

Στο 22′ ο Γκάτσης προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Σουτζόγλου με ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση ο Σουτζόγλου απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Γκάτση.

Η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 43′ όταν ο Οικονόμου έβγαλε την σέντρα με τον Γκάτση εξ επαφής να πιάνει την κεφαλιά με τον Σουτζόγλου να αποκρούει εντυπωσιακά και εν συνεχεία οι αμυντικοί απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιγιάλειος συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες για να καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα στο 60′ το σουτ του Λιάτου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Σουτζόγλου, ενώ στο 85′ το σουτ του Αρβανίτη κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Για να έρθουμε στο 89′ όπου ο Γκάτσης εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Χούσα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για το 0-1.

Να σημειωθεί πως μετά την επίτευξη του τέρματος είχαμε μία μικρή ένταση μεταξύ των δύο ομάδων με τους ψυχραιμότερους να ηρεμήσουν τα πνεύματα για να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Συνθέσεις :

Εθνικός Πατρών (Β.Καραβίας-Θ.Νικολακόπουλος): Σουτζόγλου, Νικολόπουλος, Παπαδόπουλος, Λαζανάς, Νίκας, Σωτηρόπουλος (90′ Σταυριανόπουλος), Μακρής, Χριστοδουλόπουλος (90′ Δεπούντης), Γιάννης, Αναγνωστόπουλος, Μιχαλόπουλος (61′ Παναγόπουλος).

Παναιγιάλειος (Θ.Ανδριόπουλος): Αθανασόπουλος, Βλάχος (75′ Σκούτας), Οικονόμου, Κοτσόκολος, Παπαδόπουλος, Χούσα, Μπούνας, Αρβανίτης, Λιάτος, Γκάτσης, Ανδ.Σπανός (90′ Μ.Σπανός).

Επιμέλεια : Βύρωνας Ξυπολιάς