Site icon Παίζει μπάλα μόνο του! | Patra Goal

“Tεσσάρα” και κορυφή για τον Πήγασο Μπεγουλακίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Μπακόπουλος (Δ. Σωτηρηρόπουλος – Σ. Ασημακόπουλος)

ΣΚΟΡΕΡ: 86΄ Φραντζής – 13΄ Ντεμάϊ, 39΄Λαζανάς, 63΄Σπυρόπουλος, 92΄Τριαντόπουλος

Ο Πήγασος Μπεγουλακίου πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4-1 του Αστέρα Λεοντίου στο γήπεδο «Κώστας Ζάρρας» στο Σαραβάλι. Η ομάδα του Πηγάσου έδειξε από νωρίς την αποφασιστικότητά της, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε στο 13ο λεπτό, όταν ο Ντεμάϊ εκμεταλλεύτηκε μια ολιγωρία της άμυνας του Αστέρα και με κοντινό σουτ έγραψε το 0-1. Ο Αλποχωρίτης λίγο έλειψε να κάνει το 0-2 στο 23’, όταν είδε τον τερματοφύλακα Σολωμό εκτός θέσης, αλλά το μακρινό του σουτ πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο 29’, ο Προσκεφαλάς έκανε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, αλλά δίστασε να σουτάρει, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μάριος Σπυρόπουλος προσπάθησε δύο φορές να βρει δίχτυα, αλλά ο Σολωμός πραγματοποίησε δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις, με την τελευταία στο 38’ να οδηγεί σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του Αναγνώστου, ο Λαζανάς εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Σολωμού και έκανε το 0-2.

Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, με την πρώτη καλή του στιγμή να έρχεται στο 42ο λεπτό, όταν ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πήγασος συνέχισε την πίεση και στο 62ο λεπτό ο Σπυρόπουλος πραγματοποίησε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία για το 0-3. Λίγο αργότερα, στο 65’, ο Τριαντόπουλος έχασε μοναδική ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, καθώς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ο Αστέρας βρήκε το γκολ της τιμής στο 86ο λεπτό, όταν ο Φραντζής πέρασε στην πλάτη της άμυνας και μείωσε σε 1-3. Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση του Πηγάσου ήταν άμεση, με τον Τριαντόπουλο να σκοράρει στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Με αυτή τη νίκη, ο Πήγασος δείχνει να βρίσκει τον ρυθμό του στο πρωτάθλημα, ενώ ο Αστέρας Λεοντίου αναζητά λύσεις για να βελτιώσει την απόδοσή του ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΕΟΝΤΙΟΥ (Δ. Βαλσαμής): Σολωμός, Κοκοβίκας (81΄ Λιακόπουλος), Παπαθωμάς (67΄ Παναγιωτόπουλος), Μανούσος, Μ. Ανδρεόπουλος, Λάιος (46΄ Στασινόπουλος), Σίψας (46΄ Φαρμακίδης), Γ. Ανδρεόπουλος, Τσάμης (59΄ Στρέκλας), Λαζαρίδης, Φραντζής.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΜΠΕΓΟΥΛΑΚΙΟΥ (Θ. Λαμπρόπουλος): Kατσαίτης, Πλέγας, Ρομποτής, Λαζανάς, Νίκας, Αλποχωρίτης, Ντεμάϊ (67΄Γούτος), Αγγελόπουλος (46΄ Τριαντόπουλος), Προσκεφαλάς (67΄ Παπαδόπουλος), Αναγνώστου (87΄ Γαλάνης), Σπυρόπουλος (83΄ Μπαλάσης).