This is Panachaiki – Eκμεταλλεύτηκε το “δώρο” του ΠΑΣ Αχέρων

Η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-0 του Παναιγιαλείου στο άλλοτε ντέρμπι της Αχαΐας και εκμεταλλεύτηκε το «δωράκι» του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου που «κόλλησε» στο 1-1 με τον Αίαντα Γαστούνης. Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ατίλιο Λιμάτσι, ενώ ο Σέρβος Καρακλάιτς στο 73ο λεπτό σφράγισε τη νίκη των «κοκκινόμαυρων».

Η πρώτη καλή στιγμή για την Παναχαϊκη ήταν στο 10ο λεπτό με τον Μπουρλάκη να βρίσκει χώρο και να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από δεξί δοκάρι του Ιωαννίδη. Στο 25΄ ο Παναιγιάλειος σημείωσε γκολ με τον Αφούσι, όμως ακυρώθηκε λόγω φάουλ πάνω στον Λιποράσε. Στο 32ο λεπτό ο Λιμάτσι άνοιξε το σκορ με υπέροχο πλασέ μετά από λάθος των αμυντικών, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κυβελίδης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, αλλά ο Ιωαννίδης μπλόκαρε.

Στο 41΄ ήταν η σειρά του Παναιγιαλείου να ισοφαρίσει. Ο Ψωμαράς  ξέφυγε από τον αντίπαλο του, μπήκε στη περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο 58ο λεπτό ο Κυβελίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ιωαννίδης έδιωξε σωτήρια. Στο 67ο λεπτό οι Αιγιώτες έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Κουρτελέσης έχασε τον Καρακλάιτς, του έκανε φάουλ και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αποβληθεί

Στο 73ο λεπτό ο Καρακλάιτς λίγο μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, μπροστά στους Αμερικάνους επενδυτές και στους φιλάθλους που έφυγαν μετά από καιρό γεμάτοι από την Αγυιά.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος, Κωνσταντακόπουλος, Λιποράτσε, Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Μπουρλάκης (82΄λ.τρ. Γούλας), Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Λιμάτσι (65΄ Καρακλάιτς), Χαντί, Κυβελίδης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Φάνης Γκέκας): Ιωαννίδης, Κουρτελέσης, Χατζηαντωνίου, Μακρίδης, Σπίντζος, Σ. Αφούσι,  Α. Αφούσι,  Ψωμαράς, Σκούτας (81΄ Ροδόπουλος), Λιάτος (71΄Βαλλιάνος), Βλαχόπουλος (81΄Κρεμίτσας).