Yπέκυψε στον ανώτερο Ολυμπιακό ο Προμηθέας

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης και ετοιμότητας κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, το βράδυ της Κυριακής (2/10, 21:00).

Από εκεί που σταμάτησε πέρυσι συνεχίζει ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προκρίθηκε με άνεση στον τελικό του Super Cup διαλύοντας τον Προμηθέα Πάτρας με 93-65.

Ο Σάσα Βεζένκοβ πέτυχε 19 πόντους σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Άλεκ Πίτερς είχε 14 πόντους με 5/7 σουτ. Από την πλευρά του Προμηθέα, ο Τράβις Σίμπσον είχε 16 πόντους, ενώ ο Τζο Γιανγκ ήταν σε κακή βραδιά (3 πόντοι με 1/13 σουτ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τους Ουόκαπ και Σλούκα να δημιουργούν εξαιρετικά (9 από τις 13 ασίστ της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο) και τους Βεζένκοφ και Μπολομπόι να βάζουν στα καλάθια τους παίκτες του Προμηθέα (22 πόντους και 9 ριμπάουντ συνδιαστικά), ο Ολυμπιακός πήρε σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο του δεύτερου ημιτελικού του Super Cup.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Προμηθέας χάρη στο καλό μακρινό σουτ, παρότι δεν πήρε ποτέ προβάδισμα, έμενε κοντά στο σκορ (23-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκε μέχρι και το +15 (47-32), λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Χωρίς να αφήσει το πόδι από το γκάζι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «καθάρισε» τη νίκη από την τρίτη περίοδο, φτάνοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή του Ολυμπιακού να δώσει ανάσες σε παίκτες του βασικού rotation ενόψει του τελικού με τον Παναθηναϊκό σε λιγότερο από 24 ώρες (Κυριακή 2/10, 21:00).

Αντίθετα, ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό στις 5μ.μ., στον μικρό τελικό.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65