Πήρε το ντέρμπι ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου (photos)

Γήπεδο Α. Κάνιστρας: Παναγιώτης Σουτζόγλου

Διαιτητής: Δανιήλ Νικόλαος (Σπήλιος Οικονόμου, Ανδριανός Μιχάλης)

Σκόρερ: 26′ Σαρρής Πεν, 41′ Σπανός 90′ Μπαρλάς Ε. – 49′ Σουγλέρης

Πολύ μεγάλη νίκη για τον Κεραυνό Αγ Βασιλείου, καθώς επικράτησε του ΑΠΣ Πάτραι με σκορ 3-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Α’ κατηγορίας.

Ένα δυνατό ματς, με πολλές φάσεις και γκολ, χαμένες ευκαιρίες από την ομάδα του Νίκου Λουμπαρδέα, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματική όσον αφορά τα τέρματα της αναμέτρησης.

Επίσης το γήπεδο Α. Κάνιστρας είχε την προσέλευση του κόσμου για να παρακολουθήσει αυτό το ντέρμπι, όπως έκανε και την παρουσία του εφικτή ο Κώστας Ντάσιος, ο οποίος είδε και αυτός απ’ την πλευρά του την σπουδαία αναμέτρηση.

Την επόμενη αγωνιστική ο Κεραυνός φιλοξενείται από τον Ηρακλή Πατρών στο γήπεδο της Αγυιάς, ενώ το Πάτραι “υποδέχεται” τον Άρη Πατρών στα Προσφυγικά.

Το φίλμ του αγώνα :

5′ Πρώτο σουτ για το Πάτραι, με τον Σουγλέρη έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουτρούμπας μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

7′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Πάτραι, όταν ο Μαστραντωνάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σουγλέρης έκανε το κοντρόλ στο ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ αλλά ο Κουτρούμπας έκανε την δύσκολη απόκρουση.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για το Πάτραι, όταν ο Μητρόπουλος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά ο Κουτρούμπας μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα.

26′ Γκοοοολ για τον Κεραυνό, όταν ο Σαρρής εκτέλεσε το πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

30′ Ευκαιρία για το Πάτραι να ισοφαρίσει, όταν ο Γαβριήλ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Δημόπουλος έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κεραυνό, όταν ο Καϊμακάς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μπαρλάς Ε έκανε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

41′ Γκοοοολ για τον Κεραυνό, όταν ο Καϊμακάς εκτέλεσε το φάουλ απευθείας, η μπάλα βρήκε στο τοίχος, στρώθηκε στον Σπανό μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

46′ Ευκαιρία για το Πάτραι, όταν έγινε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Σουγλέρης έκανε το πλασέ αλλά η άμυνα έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

49′ Γκοοολ για το Πάτραι, όταν ο Μαστραντωνάκης έκανε το γύρισμα, ο Σουγλέρης με τη μία έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

63′ Μεγάλη ευκαιρία για το Πάτραι να ισοφαρίσει, όταν έγινε η κάθετη πάσα για τον Λαλούση στην περιοχή και αριστερά, έκανε το σουτ αλλά ο Κουτρούμπας έδιωξε γρήγορα σε κόρνερ.

79′ Ευκαιρία για το Πάτραι, όταν ο Γαβριήλ έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

90′ Γκοοολ για τον Κεραυνό, όταν ο Σμπόρας έβγαλε την μπαλιά για τον Μπαρλά Ε, αυτός μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 και τελείωσε το ματς.

Κεραυνός Αγ Βασιλείου (Ανδρέας Ανδρούτσος): Κουτρούμπας, Σμπόρας, Καϊμακάς, Μπάδας, Σοφιανόπουλος, Σαρρής, Μπαρλάς Ε., Ντζάνης, Σπανός, Νικολόπουλος (82′ Παπαχριστόπουλος), Μπαρλάς Α., (45+1 Φλωρόπουλος α.α.)(64′ Γκοτσόπουλος)

ΑΠΣ Πάτραι (Νίκος Λουμπαρδέας): Φωτόπουλος, Στανής, Δημόπουλος (77′ Μπακάλης), Δρουγούσης, Γιαννακούρας, Λεγάτος, Μητρόπουλος, Λαλούσης (65′ Χουσελάς), Σουγλέρης, Μαστραντωνάκης, Γαβριήλ