Έκλεισε θετικά τα μπαράζ ο πρωταθλητής Ατρόμητος Πατρών

Με μια άνετη νίκη γοήτρου απέναντι στον πρωταθλητή Ηλείας Ξενοφώντα Κρεστένων, έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ατρόμητος Πατρών, ο οποίος επιβλήθηκε με 4-2 για την τελευταία αγωνιστική των μπαράζ ανόδου.

Σε ένα παιχνίδι που η διοίκηση της ομάδας επεφύλασσε εκπλήξεις στους ποδοσφαιριστές και στους φιλάθλους, οι πρωταθλητές Αχαϊας προηγήθηκαν στο 27′ λεπτό με τον Λυμπέρη Στεργίδη, ενώ με την έναρξη του β’ μέρους και συγκεκριμένα στο 55′ λεπτό, διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Παπασπυρόπουλο.

Πέντε λεπτά μετά ο Λαζανάς ανέβασε με κοντινό σούτ τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι με δύο γρήγορα τέρματα των Κωνσταντόπουλου στο 70′ και Τσιγκρήλα στο 77′, μείωσαν σε 3-2 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στο 86′ λεπτό ο Κώστας Αρβανίτης “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει μέχρι το τέλος και να δίνει την νίκη στους πρωταθλητές Αχαϊας.

Ο Ατρόμητος τελείωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής στο 75′ λεπτό του Παπασπυρόπουλου.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η αγωνιστική επιστροφή ως αλλαγή στο 80′ λεπτό, του πρώτου σκόρερ της Α’ Κατηγορίας Βαγγέλη Γκάτση, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε το τελευταίο δίμηνο από τον άσχημο τραυματισμό του.

Τα τελευταία δύο εισιτήρια ανόδου μετά τον Παναρκαδικό, πήραν ο Μιλτιάδης και ο Πανγυθεατικός, μετά τα διπλά που σημείωσαν σε Κεφαλλονιά και Ζάκυνθο αντίστοιχα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πεφάνης): Δούρος, Παπασπυρόπουλος, Πανταζόπουλος (60′ Μακρής), Νικολακόπουλος, Σπανός, Αρβανίτης, Λαζανάς, Γκότσης, Σμυρλής (70′ Μπακόπουλος), Κωστής, Στεργίδης (80′ Γκάτσης)

ΞΕΝΟΦΩΝ ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ : Καπετανάκης (80′ Αμπατζής), Γαλανόπουλος, Σκοζάι, Διαμαντόπουλος (22′ Τσίγκρηλας), Κολόκας, Αστερόπουλος, Κρίκος, Μπακατσέλος (46΄Τ. Κουτσογιαννάκης), Δρακόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Φερεκίδης

Στα άλλα δύο παιχνίδια είχαμε :

Παλληξουριακός – Μιλτιάδης 2-4 (31′ Χατζϊάι, 35′ Γεωργάκης / 39′ αυτ., 43′ Σαραντόπουλος, 48′ Αθανασόπουλος, 64′ Καντούτσης)

Θύελλα Αμπελοκήπων – Πανγυθεατικός 1-3 (34′ Διαμαντής / 55′ Γιαννόπουλος, 58′ Μανωλάκος, 74′ Παπασπυριδάκος)