Τα σάρωσε όλα και στο γυναικείο ποδόσφαιρο ο ΠΑΟΚ

Και με τη… βούλα πρωταθλήτρια Ελλάδας η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών του ΠΑΟΚ. Στην τελευταία (26η) αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής Γυναικών, ο “δικέφαλος του βορρά” νίκησε με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και μετά τη λήξη του, ακολούθησε η απονομή του τροπαίου.

Η ομάδα του Θαλή Θεοδωρίδη, είχε ήδη εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο τρεις αγώνες πριν το τέλος, κάνοντας το νταμπλ, μιας και την περασμένη Τετάρτη (22/5) κατέκτησε και το Κύπελλο (5-4 στα πέναλτι επί της ΑΕΚ, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας).

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο 28ο λεπτό, η Χαλατσογιάννη βρήκε στην πλάτη της άμυνας την Γιαννακά, η οποία υποδέχτηκε όμορφα την μπάλα, πέρασε την αντίπαλο της, και με όμορφο τελείωμα έκανε το 1-0.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Γκούνη κέρδισε την μπάλα στο κέντρο, και με ένα δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα έκανε το 2-0.

Και στο 86’ η Τζούρτζεβιτς με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια έφτασε μέσα στην περιοχή και σημάδεψε σωστά για το τελικό 3-0.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η συμμετοχή της 13χρονης Φωτεινής Μπουρονίκου, που έκανε το ντεμπούτο της.