Ήττα για τον Προμηθέα από το Λαύριο, στην επιστροφή του Μάκη Γιατρά

Ο Μάκης Γιατράς επέστρεψε στον πάγκο του Προμηθέα ωστόσο οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να αποφύγουν την τέταρτη σερί ήττα στην κανονική περίοδο της Basket League, καθώς το Λαύριο επικράτησε με 90-82 στο κλειστό της Λαυρεωτικής για την 23η αγωνιστική, βάζοντας τέλος στο δικό του αρνητικό σερί (0-4).

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε και ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Γιώργος Τανούλης κουβάλησε επιθετικά τον Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με το Λαύριο, εκεί όπου οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν από νωρίς ρυθμό και προηγήθηκαν με 21-25 στο 10′, σουτάροντας 9/13 δίποντα και μοιράζοντας 6 ασίστ απέναντι στους γηπεδούχους που στηρίχθηκαν επιθετικά στον Ρασάρντ Βον.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Βον ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το +7 (35-28, 14′) ωστόσο ο Προμηθέας Πατρών αντέδρασε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 45-45 του ημιχρόνου με το τρίποντο του Κόνερ Φράνκαμπ.

Το Λαύριο ανέκτησε το προβάδισμα με τον Νικολαΐδη (52-47, 24′), ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 2-13 για το 54-60 με τον Αμντούλ Γκάντι στο 28′ ενώ ο Τρέβις Σίμπσον σκόραρε για τρεις κάνοντας το 60-63 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν ισχνό προβάδισμα όταν ο Τζάρεντ Σάβατζ έκανε το 79-73 με 2/2 βολές στο 38′ και είχαν καλύτερες επιλογές στο φινάλε, φτάνοντας στη νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82.