Ήττα-πισωγύρισμα για την Παναχαϊκή

Ήταν ένα από τα ματς που η Παναχαϊκή έπρεπε να πάρει τη νίκη. Δυστυχώς η ομάδας της Πάτρας γνώρισε εντός έδρας ήττα (0-2) κόντρα στον Παναθηναϊκό με το γκολ του Βουτσά στο 18ο λεπτό και του Καράμπα στο 94΄και έμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας. Δεν απείλησε η ανέτοιμη Παναχαϊκή που χρίζει βελτίωσης ενόψει της δύσκολης συνέχειας στην προσπάθεια για παραμονή.

Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός Β 0-2 (18′ Βουτσάς)

18′ ΓΚΟΛ: Ο Παναθηναϊκός Β’ ανοίγει το σκορ με τον Βουτσά! Πολύ όμορφη ενέργεια του Βουτσά μέσα στην μικρή περιοχή και με όμορφο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπαλά στα δίχτυα του Κολοβούρη. (0-1)

19′ Τεράστια ευκαιρία και πάλι για τον Παναθηναϊκό Β’! Ο Κρυπαράκος έφυγε στην πλάτη της άμυνας από τη δεξιά πλευρά και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, πλασάροντας λίγο άουτ.

32′ Αδύναμο σουτ από τον Martins στην μικρή περιοχή, ο Κολοβούρης δεν ανησύχησε..

35′ Πρώτη φάση για την Παναχαϊκή. Ωραία ενέργεια του Τόσκα που σούταρε, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Klidman.

37′ Κόρνερ για την Παναχαϊκή, εκτέλεσε ο Λιοφάγος, μπλόκαρε εύκολα ο Klidman.

49′ Κεφαλιά από τον προωθημένο Τσοκάι μπλοκάρει ο Κολοβούρης.

60′ Τελευταία στιγμή προλαβαίνει ο Mulder και κόβει τον Σαρδέλη, κόρνερ …

67’ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Τσοκάι

68′ Σουτ του Νάστου η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

82′ Σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Αποστολόπουλο, η μπάλα όμως στα χέρια του Klidman.

83′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Νάστο.

87΄Κάθετη μπαλιά του Μασούρα, παραλαμβάνει ο Αποστολόπουλος όμως η σέντρα του στη μικρή περιοχή ήταν πολύ αδύναμη και δεν κατέληξε σε κάποιο συμπαίκτη του.

94′ ΓΚΟΛ: Ο Καράμπας σκοράρει για τον Παναθηναϊκό Β’ που θα πάρει τη νίκη στην Πάτρα (0-2).

Παναχαϊκή (Φραντσιόζα): Κολοβούρης, Τόσκα (46′ Mulder), Λιοφάγος, Γκραντσιέρ, Μπαρέ, Νάστος, Κυρσανίδης (46′ Lottin), Ζέκοφ, Αποστολόπουλος, Χριστόπουλος (73′ Πατρινός), Ντε Ολιβέιρα (64′ Μασούρας).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Klidman, Λαμψίας, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης (76′ Κυριόπουλος), Αθανασακόπουλος (70′ Λιούμης), Βουτσάς, Τσοκάι, Φουρτάδο, Κρυπαράκος (92′ Προδρομίτης), Μπιλάλ (70′ Καραμπάς).

Διαιτητής: Γεωργόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Ισακοβίδης (Λακωνίας), Μαυροκορδόπουλος (Αργολίδας)

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Διαγόρας Ρόδου επιβλήθηκε με 2-1 του Αιγάλεω