«Αγκάλιασε» την παραμονή της η Παναχαϊκή

Η Παναχαϊκή έχοντας πάρει φόρα… επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού στην Αγυιά και έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Στο 2ο λεπτό ο Αλιμπέ κέρδισε πέναλτι, αλλά αστόχησε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαρέ με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ζέκοφ σημείωσε το μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση.

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

2′ ΠΕΝΑΛΤΙ: Σέντρα Αλιμπέ, χέρι του Μπακαλιάνη, πέναλτι υποδεικνύει ο Φίτσας. Ο Παπαδούδης απέκρουσε το πέναλτι του Αλιμπέ!

7′ Γκοοοοοοοολ. Κόρνερ Ζέκοφ, κεφαλιά Μπαρέ το 1-0 για την Παναχαϊκή!

23′ Επέλεση Αλιμπέ από αριστερά έβγαλε τη σέντρα έδιωξαν οι αμυντικοί, η μπάλα έφτασε στον Τραορέ απο δεξιά που έβγαλε για τον Προύντζο, το πλασέ του οποίου από το ύψος του πέναλτι βρήκε στα σώματα των “ερυθρόλευκων”.

36′ Φάουλ του Ζέκοφ, κακοχτυπημένο, πολλά μέτρα άουτ.

43′ Τρομερή κάθετη μπαλιά του Χριστόπουλου στον Τραορέ από δεξιά, βγαίνει και διώχνει με τα πόδια ο Παπαδόπουλος.

49′ Ευκαιρία με τον σουτ του Μαρίνου, η μπάλα άουτ.

56′ Σουτ του Αλιμπέ, άουτ.

76΄ Κάθετη πάσα του Παπακανέλλου, σουτ στην κίνηση του Βλαχομήτρου, έξω από την περιοχή η μπάλα περνά άουτ.

84΄ Ωραίο γύρισμα του Πετράτου, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

86΄Ο Παπακανέλλος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στην περιοχή της Παναχαϊκής η μπάλα περνά άουτ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Τάτσης): Κολοβούρης, Μπάρετ (88΄Νάστος), Ζαμόρα, Προύντζος (87΄Λιοφάγος), Τραορέ, Μασούρας, Μπαξεβάνος, Ζέκοφ, Ντε Ολιβέιρα (71΄Πετράτος), Αλίμπε (71΄Γαϊτανίδης), Χριστόπουλος (64΄Ιατρούδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιμπαγάσα): Παπαδόπουλος, Μπα, Λάιντνερ (87΄Κεραμίδας), Μπαγκαλιάνης, Σγουρός (63΄Πινακάς), Παπακανέλλος, Κουτσίδης, Μαρίνος (74΄Βλαχομήτρος), Χ. Κωστούλας, Μπουζακίτης, Αργυρίου.