Απολλωνάρα…..και του χρόνου στην Α1

Ο Απόλλων Πάτρας γύρισε από το -9 στο 34′ κι εν τέλει επικράτησε του Περιστερίου με σκορ 74-72 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Basket League.

Το Περιστέρι είχε επιβάλει τον ρυθμό του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα στην Πάτρα, προηγήθηκε με 63-72 στο 34′ με τον Τόμας Γκιέλο ωστόσο ο Απόλλων ολοκλήρωσε την ανατροπή σκοράροντας 11 αναπάντητους πόντους και δίχως να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν ως το τέλος του ματς.

Ο Γκρέι σκόραρε με φόλοου στο φινάλε όμως το καλάθι κρίθηκε εκπρόθεσμο, με τη νίκη να καταλήγει στους γηπεδούχους.

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ κουβάλησε επιθετικά το Περιστέρι στην πρώτη περίοδο του ματς με τον Απόλλωνα στην Πάτρα, εκεί όπου η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε με 15-18 στο 10′ και ο Αμερικανός περιφερειακός σημείωσε 7 πόντους. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας αρχικώς σε 34-34 με τις 2/2 βολές του Φώτη Ζούμπου ενώ ο Γιώργος Μπόγρης έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα, κάνοντας το 36-34 στα 2:31 για το ημίχρονο.

Τελικά το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 39-40, σουτάροντας με 63% στο τρίποντο (7/11). Οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με +7 με το τρίποντο του Τρε ΜακΛιν (49-42, 23′) όμως οι πρωτοβουλίες των Σαλούστρου και Γκρέι έδωσαν ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι (59-65, 30′).

Το τρίποντο του Τόμας Γκιέλο διαμόρφωσε το 63-72 στο 34′ ωστόσο ο Απόλλων Πάτρας απάντησε με σερί 11-0 για το 74-72 με τον Τζέρελ Σίμονς στο 38′. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε αφού ο Γκρέι σκόραρε με φόλοου, αλλά οι διαιτητές είδαν το Instant Replay και διαπίστωσαν πως το καλάθι ήταν εκτός χρόνου! Έτσι ο Απόλλων πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72.