Βαριά ήττα για τους μελανόλευκους από τον Ευρωπαίο Παναθηναϊκό

Στην ανωτερότητα του Ευρωπαίου Παναθηναϊκού υπέκυψε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος έχασε εκτός έδρας με 112-60 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Απόλλων αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τι Τζέι Σταρκς και δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει τον ρυθμό μίας ομάδας με πιο πλήρη ρόστερ.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά, με σωστές επιλογές στην επίθεση, ξεκάθαρη κυριαρχία στα ριμπάουντ πήρε το προβάδισμα με 18-7 στο 5΄.

Ο Απόλλων προσπάθησε να αντιδράσει, έγιναν αλλαγές επί αλλαγών, όμως η εικόνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα αλλά το αύξησε φτάνοντας στο 33-12 στο τέλος της α΄ περιόδου.

Στην β΄ περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο με γρήγορο ρυθμό, πολύ καλή κυκλοφορία και προηγήθηκε με 46-23 και 51-25.

Οι μελανόλευκοι είχαν πρόβλημα από την πιεστική άμυνα των πράσινων οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 62-27.

Στο β΄ ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ήταν σε εξαιρετική κατάστασης, έλεγχαν τα ριμπάουντ και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας με αποτέλεσμα να προηγηθούν 73-35 και 81-41 στο 27΄ ενώ στο τέλος ήταν 89-42.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να κρατά εύκολα το προβάδισμα και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 112-60.

Τα 10λεπτα: 33-12, 62-27, 89-42, 112-60

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 12 (2) , Γκάι 6 (2/7 τρίποντα) , Μωραΐτης 16 (5/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 13 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3) , Γκριγκόνις 8 (2) , Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ) , Ερνανγκόμεθ 13 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Τζαμάκος – Δεράος): Γουάσινγκτον 13 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη) , Γκιουζέλης 9 (3) , Σαλούστρος 3 (1/5 τρίποντα), Μπράουν 4 (4 ριμπάουντ) , Μουράτος 5 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπλέιλοκ 7 (1), Βησσαρίου 5 (1), Όσμπορν 4, Καφέζας 3 (1), Φιλιππάκος 7 (3 ριμπάουντ)

*Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/42 δίποντα, 19/33 τρίποντα, 5/11 βολές, 52 ριμπάουντ ( 37 αμυντικά – 15 επιθετικά), 21 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ
*Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 14/36 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 5/10 βολές, 26 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά – 6 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ