Διέψευσε τους πάντες η εξαιρετικά στημένη Παναχαϊκή στο Ελ Πάσο

Παρακολουθήσατε μέσα από το PatraGoal, τον αγώνα της Παναχαϊκής στο Ελ Πάσο απέναντι στην Καλλιθέα, για την πρεμιέρα της Super League 2.

Η Παναχαϊκή κατάφερε με πολύ καλή εμφάνιση να διαψεύσει τους πάντες που την είχαν ξεγραμμένη, πήρε σπουδαία ισοπαλία μέσα στο Ελ Πάσο επί της Καλλιθέας που θεωρείται από τα φαβορί για άνοδο, έχοντας “ήρωα” τον τερματοφύλακα Ανδρέα Κολοβούρη που έπιασε στο 44′ πέναντι του Ματίγια.

Το φίλμ του αγώνα :

1′ Έναρξη στο παιχνίδι με την σέντρα στην Καλλιθέα.

2′ Μακρινό φάουλ με τον Αποστολόπουλο για την Παναχαϊκή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη.

3′ Καλό σούτ του Ματίγια, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κολοβούρη.

11′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Σίλβα για την Καλλιθέα, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν έπιασε καλά το σούτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κολοβούρη.

20′ Πρώτη καλή στιγμή για την Παναχαϊκή, με τον De Oliveira να κλέβει την μπάλα, να επιχειρεί το σούτ έξω από την περιοχή, αλλά την μπάλα να καταλήξει πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

23′ Τεράστια ευκαιρία για την Καλλιθέα, με τον Κυνηγόπουλο να σεντράρει από δεξιά, τον Λουκίνα να πιάνει από κοντά την κεφαλιά και να αναγκάζει τον Κολοβούρη σε μεγάλη απόκρουση.

29′ Νέα μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Μουτίνιο να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, ο Μανθάτης έπιασε το σούτ έξω από την περιοχή, με τον Κολοβούρη να διώχνει και πάλι σωτήρια.

44′ Πέναλτι σφυρίζει ο διαιτητής για μαρκάρισμα του Τραορέ στον Μουτίνιο.

45‘ Αποκρούει ο Κολοβούρης το πέναλτι του Ματίγια, με εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία.

45+ Πέναλτι ζητάει τώρα η Παναχαϊκή σε χέρι αμυνόμενου της Καλλιθέας. Καθαρή η φάση, το “τρώει” ο κακός προς την Παναχαϊκή διαιτητής Βλάχος, που τα βλέπει όλα ανάποδα.

48′ Σούτ του Ντεμέτριους μετά από ασθενής διώξιμο του Κολοβούρη, πάνω από τα δοκάρια της Παναχαϊκής.

50′ Νέο σούτ του Μουτίνιο, η μπάλα περνάει και πάλι άουτ.

52′ Κεφαλιά του Λουκίνα, η μπάλα περνάει και πάλι δίπλα από τα δοκάρια του Κολοβούρη.

67′ Πολύ άστοχη κεφαλιά του Λουκίνα, η μπάλα άουτ.

71′ Τεράστια ευκαιρία για την Καλλιθέα, με την νέα κεφαλιά του Λουκίνα να περνάει ελάχιστα άουτ, μετά από σέντρα του Ντεμέτριους.

73′ Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Baret να διώχνει τελευταία στιγμή με προβολή πριν τον Λουκίνα.

83′ Φάουλ του Μουτίνιο από τα αριστερά, κεφαλιά του Μεχίας ψηλά άουτ.

89′ Σέντρα του Καινούργου από τα αριστερά, ο Βασιλογιάννης έπιασε την κεφαλιά και ο Κολοβούρης μπλόκαρε και πάλι σωτήρια την μπάλα.

ATHENS ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Α. Βοσνιάδης) : Κότσαρης, Μανθάτης, Ρομαό, Μεχίας, Καινούργιος, Σίλβα (82′ Ιωαννίδης), Ματίγια, Μουτίνιο, Κυνηγόπουλος (69′ Βασιλόγιαννης), Ντεμέτριους, Λουκίνας

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στ. Φραντσιόζα) : Κολοβούρης, Λιοφάγος, Ganchier, Baret, Τόσκα, Νάστος, Κυρσανίδης, Αποστολόπουλος (77′ Παραστατίδης), Traore (58′ Zekov), De Oliveira (68′ Μασούρας), Χριστόπουλος (77′ Πατρινός)

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός Β’ αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με την Ηλιούπολη