Επιστροφή στα “σαλόνια” με νίκη για τον Απόλλων Πατρών

Με τον Νίκο Δίπλαρο να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση (24π., 6 ριμπ.,10 ασίστ), ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε 80-72 υποδεχόμενος τον Ιωνικό, αρχίζοντας έτσι με νίκη στη Stoiximan Basket League.

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Δίπλαρο σε εκτέλεση, άμυνα και δημιουργία (24 πόντοι, 2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ σε 33 λεπτά), καταπληκτικός και ο Ορλάντο Κόουλμαν (22 πόντοι, 6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να ακολουθεί την ώρα που από τον Ιωνικό ένα stat-line τα έλεγε όλα. Ο Γιουτζίν Τζέρμαν έκλεισε το παιχνίδι με 22 πόντους από 8/24 σουτ (5/14 δίποντα, 3/10 τρίποντα), σε ένα πραγματικά ιδιαίτερο απόγευμα.

Νωρίς έβαλε τις βάσεις της νίκης ο Απόλλωνας, που προηγήθηκε με εννέα (15-6) στο έκτο λεπτό χάρη σε 3/4 σουτ από την περιφέρεια την ώρα που ο Ιωνικός μετρούσε συνολικά 2/11 προσπάθειες. Τζέρμαν και Αθηναίου είχαν 1/10 σουτ, το 22-13 της πρώτης περιόδου ήταν δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά αποτελεσματικοί στην άμυνα κοντά στο καλάθι και γι’ αυτό έμειναν κοντά (36-29) στο ημίχρονο. Οι Πατρινοί κρατούσαν το προβάδισμα παρά τα 7/19 δίποντα και τα οκτώ λάθη για τις τέσσερις ασίστ τους, καθώς ο Ιωνικός είχε 1/12 τρίποντα και πρώτο σκόρερ τον Τζαμέλ Άρτις στους πέντε πόντους!

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε σημαντικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Απόλλωνας κρατούσε τα ηνία, χωρίς να ξεφεύγει, το 54-47 της τρίτης περιόδου άφηνε το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα, μέχρι ο Δίπλαρος να πάρει τους γηπεδούχους στις πλάτες του, να σκοράρει κατά ριπάς και να κόψει τα πόδια των φιλοξενούμενων που δεν μπορούσαν να απειλήσουν όσο ο Γιουτζίν Τζέρμαν έπαιζε μόνος εναντίον όλων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13, 36-29, 54-47, 80-72

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Κόουλμαν 22 (3), Μοντγκόμερι Τζούνιορ, Τσαλμπούρης 16 (2), Δίπλαρος 24 (4), Ντέιβις 6, Μπέαρφιλντ 3 (1), Διαμαντάκος 7, Μολφέτας 2, Μπαζίνας, Κλίβελαντ

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Άρτις 14 (2), Τζέρμαν 22 (3), Όυενς 8, Αθηναίου 5 (1), Χουγκάζ 3, Μουσταφά 4, Κολοβέρος 4, Αρσενόπουλος, Μούρτος, Γόντικας 6, Γκιουζέλης 6 (1)