«Λύγισε» στο φινάλε ο Προμηθέας (vid)

Η ΑΕΚ τελικά “λύγισε” τον Προμηθέα, σε ένα ντέρμπι που κράτησε το κοινό ζεστό για 40 λεπτά. Στο «ντεμπούτο» του Γιάννη Χριστόπουλου στον πάγκο των Πατρινών, ο Τζόε Γιανγκ πρόλαβε και αγωνίστηκε μόλις 27 δευτερόλεπτα και αποχώρησε καθώς υπέστη διάστρεμμα!

Ο Προμηθέας έχασε με αυτό τον τρόπο το «βαρύ πυροβολικό» του στην επίθεση και αυτό αποτυπώθηκε πολλές φορές μέσα στο ματς…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (14-10 στο 8’) εκμεταλλευόμενη το σοκ από τον τραυματισμό του Τζόε Γιανγκ στην αρχή του παιχνιδιού. Με τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς (22-17 στο 14’) που ήταν και το πρώτο εύστοχο μετά από 15 αποτυχημένες προσπάθειες των δυο ομάδων η «Ένωση» είχε τον έλεγχο.

Βέβαια, δεν μπορούσε να ξεφύγει, καθώς ο Αρνόλντας Κουλμπόκα έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι, όμως ήταν μόνος. Η ομάδα του Ηλία Καντζοούρη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με μια διαφορά τριών πόντων (34-31 στο 20’).

Στην επανάληψη, ο Κουλμπόκα που είχε «συνδεθεί» με το καλάθι έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα (41-45 στο 25′), που το διατήρησε ως το τέλος της τρίτης περιόδου (55-56, στο 30’) εξαιτίας ενός απίστευτου σουτ πίσω από το κέντρο του γηπέδου από τον Βασίλη Μουράτο!

Ο Ακίλ Μίτσελ σάλπισε την αντεπίθεση για την ΑΕΚ (65-60 στο 34′) και οι Τιμ Φρέιζερ και ΜακΓκρίφ έκαναν το 73-66 (στο 38’). Ουσιαστικά τα δυο τρίποντα από τους Φρέιζερ-ΜακΓκρίφ «κλείδωσαν»» τη νίκη για την ΑΕΚ, που ήταν συνολικά καλύτερη από τον αντίπαλο της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φλιώνης 7 (1), ΜακΓκρίφ 9 (1), Γουίλιαμς 4, Μίτσελ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος 2, Μάντσεν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 6 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/8 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γιανγκ, Κακλαμανάκης 3, Σίμπσον 5, Κουλμπόκα 22 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Κοντίτ 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 9, Μουράτος 7 (1), Γκίκας 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).