Μεγάλη εμφάνιση, αλλά δεν ήταν αρκετή

Το Περιστέρι επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (4/2) του Απόλλωνα στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου (75-69) για τη 15η αγωνιστική της Basket League. Ο Απόλλωνας πλέον θα υποδεχθεί τον Άρη στην Πάτρα (12/2 στις 19:15) σε ένα ματς που θα σημάνει πολλά για τη συνέχεια.

Στο 3-12 έπεσε η ομάδα του Νίκου Βετούλα (3-4 εντός και 0-8 εκτός έδρας) που παραμένει χωρίς θετικό αποτέλεσμα μακριά από το γήπεδό της. Έκανε καλή προσπάθεια, μπήκε δυναμικά στο ματς, πάλεψε μέχρι το φινάλε, όμως δεν είχε αυτό που χρειαζόταν για να πάρει ένα τεράστιο διπλό που θα άλλαζε τα δεδομένα στα χαμηλά της βαθμολογίας της Α1.

Με τον Ντέιβις να σκοράρει 16 πόντους στην πρώτη περίοδο (19-25) από 4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές, ο Απόλλωνας έδειξε ικανός να πιέσει το Περιστέρι στα όριά του. Δεν ήταν όμως. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα εντυπωσιακό 15-0 για να χτίσουν προβάδισμα επτά πόντων νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο και από εκείνο το σημείο κι έπειτα να μη βρεθεί ξανά πίσω.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Λόρτος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69