Μεγάλο ντέρμπι στο Δ. Τόφαλος ανάμεσα σε Προμηθέα και Περιστέρι

Το δεύτερο ντέρμπι του Σαββάτου (20/1, 20:15, ΕΡΤ3) μετά από εκείνο των Άνω Λιοσίων, θα γίνει στην Πάτρα. Δύο από τις τρεις ελληνικές ομάδες που θα είναι παρούσες στους «16» του BCL, θα τεθούν αντιμέτωπες. Ο Προμηθέας θα υποδεχτεί το Περιστέρι bwin.

Ο Προμηθέας (3ος, 9-5) προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη του επί του Αμαρουσίου ενώ πριν από αυτήν είχε τρεις ήττες στα τέσσερα προηγούμενα παιχνίδια του. Έχει ρεκόρ 6-1 στο «Δ.Τόφαλος», διασφαλίζοντας το θετικό, εντός έδρας, πρόσημο στην κανονική περίοδο για 7η συνεχόμενη σεζόν. Είναι κάτι που δεν κατάφερε μόνο στην παρθενική σεζόν του στη Stoiximan Basket League, το 2016-17 όταν είχε ρεκόρ 6-7.

Το Περιστέρι bwin (4ο, 8-6) προέρχεται από την πλευρά του, από την εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ mateco που ήταν η 8η στα τελευταία 11 παιχνίδια του στο φετινό Πρωτάθλημα, μετά το αρχικό 0-3. Εκτός έδρας έχει περιοριστεί σε μία νίκη σε έξι ματς –εκείνη επί του Αμαρουσίου για την 5η αγωνιστική- και θα πρέπει να κάνει μόνο νίκες για να αποφύγει το αρνητικό, εκτός έδρας πρόσημο. Είναι κάτι που έκανε για τελευταία φορά στη σεζόν 2019-20 όταν είχε απολογισμό 5-5 μακριά από την έδρα του.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Προβάδισμα του Προμηθέα τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας αναδεικνύει η μικρή ιστορία των αγώνων με το Περιστέρι bwin. Η αχαϊκή ομάδα μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες στην έδρα της επί του Περιστερίου bwin, το τελευταίο διπλό του οποίου ήταν για τα προημιτελικά των πλέι οφ του 2021. Οι «κυανοκίτρινοι» πήραν το πρώτο παιχνίδι της ιστορίας τους με τον Προμηθέα (το 2018-19 με 76-73) που πήρε και τα τέσσερα επόμενα που ακολούθησαν για την κανονική περίοδο…

2019-20: 64-60
2020-21: 75-58
2021-22: 82-77
2022-23: 91-83

Τι έγινε στον πρώτο γύρο: Το Περιστέρι bwin ήταν ο νικητής στο ματς της 28ης Οκτωβρίου αφού επιβλήθηκε του Προμηθέα με 76-71. Προηγήθηκε με οχτώ πόντους στην πρώτη περίοδο (25-17) αλλά ο Προμηθέας μείωσε στους δύο στο τέλος του ημιχρόνου (42-40) και το παιχνίδι παρέμεινε «κλειστό» ως το φινάλε. «Οι κυανοκίτρινοι» ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και έφτασαν στη νίκη στηριζόμενοι στην τριάδα των Τζέιλεν Χαντς (18π, 4/5δ, 2/8τρ.), Κένι Ουίλιαμς (12π.) και Τρέβορ Τόμπσον (10π, 8ρ). Για τον Προμηθέα είχαν ξεχωρίσει ο Χάιμε Ετσενίκε (21π, 10/14δ, 10ρ.) και ο Χάντερ Χέιλ (11π, 5ρ, 4κλ).