“Μελανόλευκος” ο πρώτος τίτλος της χρονιάς

Παρακολουθήσατε λεπτό προς λεπτό μέσα από το www.patragoal.gr την εξέλιξη του τελικού του Super Cup ανάμεσα στον Κυπελλούχο Αχαϊας ΑΠΣ Πάτραι και τον πρωταθλητή Αχαϊας Παναιγιάλειο.

Οι μελανόλευκοι και πρωταθλητές Αχαϊας, κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην διαδικασία των πέναλτι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Χάμο, που αρχικά ευστόχησε στο πέναλτι και στην συνέχεια έπιασε το αντίστοιχο του Φωτόπουλου.

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια έληξε 1-1.

Επιμέλεια : Π. Σουτζόγλου

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :

Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των παλαίμαχων ποδοσφαιριστών Γρηγόρη Πλιάτσικα και Ανδρέα Αντωνάτου, που έφυγαν πρόσφατα από την ζωή

1′ Ξεκίνησε ο αγώνας.

4′ Ευκαιρία για το Πάτραι, όταν εκτέλεσε το κόρνερ ο Σπ. Γερογιάννης, ο Σουγλέρης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

18′ Συρτό σουτ του Σουγλέρη από την γραμμή της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Χάμος με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο, όταν ο Γκίκα έκανε το γύρισμα από τα αριστερά προς το πέναλτι, ο Κοτσόκολος έκανε το σουτ αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν την μπάλα σωτήρια.

29′ Ο Σουγλέρης έδωσε πάσα έξω από την περιοχή για τον Δημόπουλο και αυτός με ένα δυνατό καλό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

31′ Κίτρινη κάρτα ο Κοτσόκολος για τον Παναιγιάλειο.

37′ Κίτρινη κάρτα ο Μαυρόπουλος για τον Παναιγιάλειο.

41′ Κίτρινη κάρτα και ο Λιάτος για τους Αιγιώτες.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να είναι στο 0-0.

46′ Ξεκίνησε το β’ μέρος του αγώνα.

47′ Ο Κοντοχρήστος εκτέλεσε το φάουλ προς το δεύτερο δοκάρι από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Φωτόπουλου.

49′ Κίτρινη κάρτα ο Σουγλέρης.

53′ Κίτρινη ο Ζελενίτσας για το Πάτραι.

57′ Πέναλτι για το Πάτραι. Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Παναιγιαλείου.

58′ Γκοοολ για το Πάτραι, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σουγλέρη, έκανε το 1-0.

62′ Γκοοοολ για τον Παναιγιάλειο, έπειτα από την κεφαλιά του Λιάτου η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μαυρόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Γρήγορη απάντηση για την ομάδα του Αιγίου.

91′ Κίτρινη κάρτα ο Σπ. Γερογιάννης για το ΑΠΣ Πάτραι.

92′ Κίτρινη και ο Μακρής για τους Αιγιώτες.

93′ Ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο, όταν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Βιλανάκης, ο Βασίλτσης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

95′ Κίτρινη κάρτα ο Σανδραβέλης.

Τέλος της αναμέτρησης, η οποία θα κριθεί στα πέναλτι, αφού δεν υπάρχει ημίωρη παράταση.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

0-1 για τον Παναιγιάλειο με τον Γκίκα.

1-1 για το Πάτραι με τον Σαμπανεϊ.

1-2 ο Παναιγιάλειος με τον Κοντοχρήστο.

2-2 ισοφαρίζει για το Πάτραι ο Λεγάτος.

2-3 ο Παναιγιάλειος με τον Μακρή.

3-3 ισοφαρίζει το Πάτραι με τον Ούτσικα.

3-3 Αστοχεί ο Μαυρόπουλος για τον Παναιγιάλειο, με τον Φωτόπουλο να αποκρούει

4-3 προηγείται το Πάτραι με τον Σουγλέρη.

4-4 ισοφαρίζει ο Λουκάς.

4-4 Αστοχεί και ο Δημόπουλος για το Πάτραι.

4-5 ο Παναιγιάλειος με τον Μωραίτη.

5-5 ισοφαρίζει ο Τσίμπιτσης.

5-6 ο Παναιγιάλειος με τον Βιλανάκης.

6-6 το Πάτραι με τον Στανή.

6-7 ο Παναιγιάλειος με τον Σανδραβέλλη.

7-7 ισοφαρίζει ο Σπ. Γερογιάννης.

7-8 με τον Σακελλαρόπουλο ο Παναιγιάλειος.

8-8 το Πάτραι με τον Β. Γερογιάννη.

8-8 αστοχεί ο Βασιλτσής, αποκρούει ο Φωτόπουλος

8-8 αστοχεί και ο Γιαννόπουλος για το Πάτραι, απέκρουσε ο Χάμος.

8-9 ο Παναιγιάλειος με τον τερματοφύλακα Χάμο.

8-9 αστόχησε ο Φωτόπουλος και ο Παναιγιάλειος κατακτά στα πέναλτι το Super Cup.

Συνθέσεις

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ (Στ. Σαρρής) : Φωτόπουλος, B. Γερογιάννης, Στανής, Γιαννόπουλος, Τσίμπιτσης, Δημόπουλος, Ζελενίτσας (60′ Ούτσικας), Λεγάτος, Γαβριήλ (80′ Σαμπανεϊ), Σπ. Γερογιάννης, Σουγλέρης

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Ν. Μανούρας) : Χάμος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Μωραΐτης, Σακελλαρόπουλος, Μαυρόπουλος, Λουκάς, Κοτσόκολος (86′ Βιλανάκης), Λιάτος (77′ Βασίλτσης), Γκίκα, Μακρής

Γήπεδο Προσφυγικών, Ώρα 20.00

Διαιτητής : Χαράλαμπος Πετρόπουλος

Βοηθοί : Κωνσταντίνος Σπυρόπουλος – Ελένη Αβραμοπούλου

4ος Διαιτητής : Κωνσταντίνος Βαβαρούτας

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ :

** Η προσέλευση του κόσμου δεν θυμίζει τελικό Super Cup, αφού στην έναρξη του αγώνα δεν είναι αυτή που περιμέναμε. Με την πάροδο του χρόνου ήρθε και άλλος κόσμος στο γήπεδο των Προσφυγικών.

** Θυμίζουμε ότι σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος μετά την κανονική διάρκεια του αγώνα θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι (χωρίς ημίωρη παράταση).

** Πριν την σέντρα του τελικού θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των παλαίμαχων ποδοσφαιριστών Γρηγόρη Πλιάτσικα και Ανδρέα Αντωνάτου, που έφυγαν πρόσφατα από την ζωή.

** Θα τιμηθούν τέσσερις παλαίμαχοι τερματοφύλακες για την προσφορά τους στο Αχαϊκό ποδόσφαιρο. Συγκεκριμένα, η ΕΠΣ Αχαΐας θα τιμήσει τους Τάκη Λαμπρόπουλο και Γιάννη Περδικάρη, οι οποίοι έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν με την φανέλα και των δύο φιναλίστ, του Παναιγιαλείου και του ΑΠΣ Πάτραι. Επίσης, η διοίκηση του Παναγιαλείου Γ.Σ. θα τιμήσει τον Νίκο Ζαφειρόπουλο για την προσφορά του στον σύλλογο του Αιγίου, ενώ ο ΑΠΣ Πάτραι θα τιμήσει τον παλαίμαχο γκολκίπερ Γιάννη Δελέγκο.

** Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού ο τελικός του Super Cup της ΕΠΣ Αχαΐας θα διεξαχθεί στο γήπεδο Προσφυγικών. Οκτώ τελικοί έχουν γίνει στο «Ανδ. Κάνιστρας», δύο στο Παμπελοποννησιακό στάδιο, δύο στο «Φώτης Αραβαντινός» της Θύελλας, και από ένας σε Δημοτικό στάδιο Αιγίου, Καλαβρύτων και Παναχαϊκής.