Μόνη πρώτη η Α.Ε. Αρόης, βήμα “τετράδας” ο Αστέρας Λεοντίου

Η Α.Ε. Αρόης επικράτησε εύκολα με 6-1 του Σπάρτακου χθες και σε συνάρτηση με την ισοπαλία του Παναχαϊκού με τον Ολυμπιακό Καμαρών σήμερα στα Προσφυγικά με 3-3 έμεινε μόνη πρώτη στον Β΄ Όμιλο, έχοντας ματς περισσότερο.

Ο Αστέρας Λεοντίου επικράτησε με 2-0 του Ρωμανού στα Προσφυγικά και ανέβηκε εκ νέου στην 3η θέση, κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό του στα πλέι ο ανόδου, μετά από αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών χωρίς νίκη.

Χθες, Σάββατο αποφασιστικό βήμα για την «τετράδα» πραγματοποίησε χθες ο Κρίνος που επιβλήθηκε με 3-1 της Α.Ε. Μετοχίου στο τοπικό ντέρμπι.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με το τέρμα του Κόλλια. Στο 18ο λεπτό ο Νιφόρας ισοφάρισε, στο 49΄ ο Ψηλοπαναγιώτης έκανε το 2-1 και στο 89΄ ο Νιφόρας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από το 53ο λεπτό οι «πράσινοι» αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δρακόπουλου. Ο Α.Ο. Τριταίας επικράτησε με 2-0 της Δόξας Πατρών στο γήπεδο Ζαρουχλεΐκων χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Χριστόπουλου και το γκολ του Αντώνη Νικόλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και στους δύο ομίλου της Γ΄ Κατηγορίας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Δόξα Πατρών-Α.Ο. Τριταίας 0-2 (πεν. Γ. Χριστόπουλος, Α. Νικόλας)

Κρίνος-Μετόχι 3-1 (18΄, 89΄Νιφόρας, 49΄Ψηλοπαναγιώτης – 12΄Κόλλιας)

Α.Ε. Ροϊτίκων-Νεάπολη Πατρών 1-0 (55΄ Γκόλιας)

Ωλενιακός-Βασιλικό (θα οριστεί προσεχώς)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σκεπαστό-ΑΕΚ Πατρών 0-3 α.α.

Σπάρτακος-Α.Ε. Αρόης 1-6 (Mιχαηλίδης – Σπρίντζος, Λάμπρου, Σαντίκου, Θεοδωρόπουλος, Πολίτης, Μουσαφείρης)

Παναχαϊκός-Ολυμπιακός Καμαρών 3-3 (Σπανός, Τσουμπός, Γούλας – Κατσιγιάννης, Λαγογιάννης, Παπαθωμάς)

Αστέρας Λεοντίου-Ρωμανός 2-0 (7′ Καρβελάς, 45′ Ασημακόπουλος)

Ρεπό: Αίας Ανθούπολης