Πήρε το ντέρμπι του νησιού η Ρόδος, υπό το βλέμμα του Σ. Παπαδόπουλου

Η Ρόδος κέρδισε με 3-1 την Α.Ε.Ρ. Αφάντου στο τοπικό ντέρμπι και επέστρεψε στις νίκες απέναντι στους Αφαντενούς, που αγνοούν το «τρίποντο» για πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές!

Και ξανά προς τη δόξα τραβά η Ρόδος… Αν και έπαιξαν με τη «φωτιά» στο α’ ημίχρονο, οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-1 την Α.Ε.Ρ.Α. και επέστρεψαν στις επιτυχίες, σε μία κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος και έχοντας υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώργο Γκάιδα. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (55’-58’) και να πάρουν το πολύτιμο «τρίποντο», στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Το α’ ημίχρονο δεν ήταν καλό ποιοτικά, με τη Ρόδο να ξεκινάει πιο ορεξάτη, αλλά την Α.Ε.Ρ.Α. να ισορροπεί το ματς και να δημιουργεί κινδύνους μπροστά στην εστία του Μανουσάκη. Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τη Ρόδο να κυριαρχεί στη συνέχεια… Στο 55’ ο Μπαρμπαρούσης με ωραίο σουτ, μετά από αδράνεια της άμυνας άνοιξε το σκορ και πριν κοπάσουν τα πανηγύρια, ο Τρόκα με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0 για τη Ρόδο στο 58’.

Ο ρυθμός έπεσε, κάτι που εκμεταλλεύθηκε η Α.Ε.Ρ.Α., η οποία μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κιοσέογλου (πέρασε στο ματς στο 73’)… Στο φινάλε του αγώνα ο Δούμτσης έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΡΟΔΟΣ (Γιώργος Γκάιδας): Μανουσάκης, Πατσιαβούρας, Τρόκα (80’ Ξεπαπαδάκης), Αργκιλέσι, Καψάλης, Λάσκαρης (95’ Ζόγκας), Κέρι, Τσούτσης, Καρρίκι, Ζούνης (53’ Δούμτσης), Μπαρμπαρούσης.

Α.Ε.Ρ.Α. (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Καπούταγλης, Κορλός (59’ Χατζησάββας), Στοϊνοβιτς, Παναγιωτόπουλος, Σουλάι (73’ Κιοσέογλου), Νόνης, Αποστολίδης (65’ Αντωνίου), Λαθούρης, Γκέτσι, Κουτσιανικούλης (73’ Φερεντίνος), Ζέλεφ.

Πηγή-φωτό: 12sports