Περίπατος….και 2η σερί νίκη για τον Παναιγιάλειο – Το πανόραμα της αγωνιστικής

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα με την ΑΕ Μεσολογγίου ο Παναιγιάλειος, ο οποίος μετά από πολύ καλή εμφάνιση επιβλήθηκε με 4-0, σημείωσε την 2η σερί του νίκη, φτάνοντας παράλληλα τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν αναβληθέν από την 1η αγωνιστική, όπως και όλα τα υπόλοιπα, με τους Αιγιώτες να ανοίγουν νωρίς το σκορ μόλις στο 8’ λεπτό, όταν ο Σκούτας σέντραρε όμορφα από τα δεξιά και ο Γκίκας με πλασέ σε κενή εστία, έγραψε το 1-0.

Στο 38’ λεπτό με παρόμοιο τρόπο, αυτή την φορά από την αριστερή πλευρά, ο Γκίκας σέντραρε στον επερχόμενο Μακρή, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της Αιγιώτικης ομάδας.

Με την έναρξη του β’ μέρους, ο Παναιγιάλειος άγγιξε το 3-0, όταν ο Κραγιόπουλος θέλησε να αιφνιδιάσει τον Δουλιώτη, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕ Μεσολογγίου μπλόκαρε σταθερά.

Αυτό τελικά έγινε στο 50′ λεπτό, όταν ο Σκούτας ο Γκίκας και ο Μακρής άλλαξαν όμορφα την μπάλα, με τον τελευταίο να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα και να ανεβάζει τον δείκτη του σκόρ στο 3-0.

Στο 58′ λεπτό ο Μακρής λίγο έλειψε να σημειώσει χατ-τρίκ, αφού το καλό σουτ που επιχείρησε, έδιωξε σωτήρια ο Δουλιάνης σε κόρνερ.

Στο 70′ λεπτό ο Σκούτας ανέβασε τον δείκτη του σκόρ στο 4-0, με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή και μετά από ωραία πάσα του Γκίκα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ : Παπαδόπουλος, Μωραϊτης, Γκίκα (76′ Τρέσα), Κοντοχρήστος, Σκούτας (76′ Βασίλτσης), Κοτσόκολος, Σανδραβέλλης (24′ λ.τ. Βίτος), Μαυρόπουλος, Κραγιόπουλος (76′ Πατρώνης), Φωκαϊδης (63′ Τσεκούρας), Μακρής

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ : Δουλιώτης, Γαβριήλ (41’ Κοκονόζι), Κάκκος, Αυτζής, Πλαστήρας (71′ Πασπαλιάρης), Κακιώνης, Αλμπάνης, Γκασούκας (46′ Χαλαζιάς), Παναγιωτίδης, Μούτσι (80′ Βαρούχος), Κράνης (80′ Μανέτας)

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 1ης εμβόλιμης αγωνιστικής είχαμε :

Ρόδος-Κόρινθος 4-1 (3, 49’ πεν. Μπαρμπαρούσης, 76’ Δούμτσης, 79’ Κέρι / 30’ Ροχάνο)

Μαρκό-Ιάλυσος Ρόδου 2-0 (74′ πεν, 94′ Παυλίδης)

Βύζας Μεγάρων-Αστέρας Βάρης 0-1 (83′ Μπαρά)

Παναργειακός-Πανελευσινιακός 2-0 (48′ Μούγιος, 87′ Ντε Σόουζα)

ΠΑΟ Βάρδας-Θύελλα Ραφήνας 0-3 (45′ Χίσο, 52′ Ψυχογιός, 88′ Ντολάνι)

ΑΕ Μυκόνου-Ερμιονίδα 3-1 (20’ Αρκούδας, 76’ Μουρίκι, 87’ Πάγια / 34’ Τριμπόνιας)

Ελλάς Σύρου-ΑΕΡ Αφάντου 1-0 (37’ πεν Μελισσόπουλος) από 9/9