Πρέπει να αλλάξει…..για να μην βουλιάξει

Για την 6η αγωνιστική της Basket League, ο Απόλλων Πάτρας γνώρισε νέα ήττα από τον ΠΑΟΚ, με σκορ 67-54, παραμένοντας με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα, στην “πρώτη” του Κώστα Δελέγκου στον πάγκο της ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό του ενώ για κάποιο διάστημα βρισκόταν σε απόσταση ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και μείωσαν στους 3 (15-12) λίγο πριν το τέλος της περιόδου ενώ με δύο σερί καρφώματα του Μπράουν έφεραν την διαφορά στον πόντο με το δεκάλεπτο να λήγει 17-16.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 7-0 αύξησε το σκορ στο 24-16, ωθώντας σε time out την ομάδα της Πάτρας στα πρώτα 2 λεπτά. Οι παίκτες του Απόλλωνα βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και στα μέσα του δεκαλέπτου μείωσαν στους 4 (22-26) αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον ΠΑΟΚ ο οποίος έφτασε λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη στο +10, με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 26-32.

Με αντίστοιχο τρόπο εξελίχθηκαν τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όταν και οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά για μία ακόμη φορά στο -3 (32-35) ενώ παρέμειναν σε απόσταση «βολής» μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε 44-47. Ο ΠΑΟΚ άρχισε καταιγιστικά την τέταρτη περίοδο κάνοντας για μία ακόμη φορά ένα μικρό σερί 7-0. Στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +10 και διατηρήθηκαν εκεί έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Άλστον ο οποίος σημείωσε 19 πόντους στην νίκη της ομάδας του με σκορ 67-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-32, 44-47, 54-67