Τα Τρίκαλα έχασαν πρώτη φορά παιχνίδι που προηγήθηκαν με δύο γκολ!

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο ΑΟ Τρικάλων έχασε αγώνα που προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά! Ο Ιωνικός είχε να πετύχει νίκη, όντας δύο γκολ πίσω, από τον Ιανουάριο του 2017!

Παιχνίδι για γερά νεύρα με συναρπαστικό τέλος έγινε στα Τρίκαλα, όπου η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 2-0 μέχρι το 62ο λεπτό, αλλά τότε ο Ιωνικός μείωσε και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήρε και τη νίκη με 3-2 (16′ πέναλτι Ριζογιάννης, 27′ σουτ Σκόνδρας – 62′ σουτ Ρόλε, 90′ κεφαλιά Μάναλης, 90’+ σουτ Κάστρο)

Για τον ΑΟ Τρικάλων ήταν η πρώτη φορά από τότε που ιδρύθηκε, το 1963, που χάνει αγώνα πρωταθλήματος ή Κυπέλλου σε οποιαδήποτε κατηγορία, έχοντας προηγηθεί με δύο γκολ! Ούτε στην έδρα της, ούτε εκτός έδρας. Στη χειρότερη περίπτωση, σε παιχνίδια που βρέθηκε δύο γκολ μπροστά, το πολύ να είχε ισοφαριστεί.

Τα Τρίκαλα είχαν να δεχτούν τρία γκολ στην έδρα τους από τις 27 Οκτωβρίου 2018, όταν έχασαν από τη Δόξα Δράμας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 3-2 (10′ κεφαλιά Βανκεβάι, 76′ κεφαλιά Γκότοβος – 6′ σουτ Ανδρέου, 26′ σουτ Σάλβα Τσαμόρο, 51′ σουτ Άλεξ Κρουθ).

Ο Ιωνικός είχε να κερδίσει αγώνα που βρέθηκε πίσω στο σκορ από τις 8 Ιανουαρίου 2017, για την Γ’ Εθνική τότε. Είχε επικρατήσει 4-3 του Ηλυσιακού, αν και έχανε με 3-1 (10′ κεφαλιά Μεϊμάρογλου, 61′ σουτ, 76′ σουτ Αργυρίου, 85′ κεφαλιά Καμαρά – 27′ κεφαλιά Ιωάννου, 45′ σουτ Κουντού, 58′ σουτ Μάλτσι).

Στο πρωτάθλημα της Super League 2 είχαμε την πρώτη ολική ανατροπή από ομάδα που ήταν δύο γκολ πίσω. Είχε να συμβεί από τις 17 Φεβρουαρίου 2019, όταν ο Απόλλων Λάρισας νίκησε τον Αιγινιακός με 3-2 (47′ πέναλτι, 61′ σουτ Χατζής, 51′ σουτ Κοντοές – 32′ κεφαλιά Σοφιάνης, 44′ σουτ Βλαχομήτρος).

Αν αναζητήσουμε την προηγούμενη ομάδα, που το έκανε εκτός έδρας, όπως ο Ιωνικός, θα βρούμε πάλι τον… Απόλλωνα Λάρισας λίγους μήνες νωρίτερα! Στις 22 Νοεμβρίου 2018, Ηρακλής – Απόλλων Λάρισας 3-4 (10′ σουτ Περόνε, 28′ σουτ Κλέιτον, 32′ σουτ Καλτσάς – 17′ σουτ, 86′ σουτ Μαρκολίνο, 50′ σουτ Πολέτο, 58′ κεφαλιά Κοντοές).