Του έκοψε το… βήχα η ψυχωμένη Παναχαϊκή!

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 51’ και με ωραία κεφαλιά στο 70’ ο Χρήστος Αραβίδης χάρισε στην Παναχαϊκή τη νίκη επί του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Λεβαδειακού στην Πάτρα  με 2-0 και έφτασε τους 13 βαθμούς στην Σούπερ Λίγκα 2.

H ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έσπασε και το αήττητο των Βοιωτών στο πρωτάθλημα και πάει με άλλον “αέρα” στα δύο σερί εκτός έδρας ματς με Χανιά και Εργοτέλη.

Το παιχνίδι είχε πάρα πολύ καλό ρυθμό στα πρώτα 45 λεπτά. Γενικά έγινε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, αλλά στο α’ μέρος έλειψε το γκολ. Η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα. Είχε την κατοχή της μπάλας. Πρέσαρε ψηλά τον Λεβαδειακό. Ενώ απείλησε και πρώτη στο ματς. Στο 7′ ο Τσερούτι απείλησε με δυνατό σουτ (μπλόκαρε ο Στογιάνοβιτς). Χλιαρό σουτ του Αραβίδη στο 7′ δεν δυσκόλεψε τον έμπειρο πορτιέρο των Βοιωτών. Στο τοίχος σταμάτησε μία εκτέλεση φάουλ του Τσερούτι στο 21′, σε εξαιρετική θέση. Ο Λεβαδειακός έδειξε ότι… υπάρχει στο 31ο λεπτό όταν από μπαλιά του Παναγιώτου, ο Νίκας πάτησε περιοχή αλλά το μονοκόμματο σουτ που επιχείρησε πέρασε πολλά μέτρα εκτός εστίας! Ενώ η εκτέλεση φάουλ του Νίλι στο 40′ δεν δυσκόλεψε τον Κολοβούρη να μπλοκάρει. To ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα χλιαρό πλασέ του Πολέτο στο 43′, στο οποίο είχε ξανά απάντηση ο Κολοβούρης.

Με την σέντρα σχεδόν στο β’ μέρος η Παναχαϊκή κέρδισε πέναλτι και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Γιούσης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μύγα, ο Ντάουλας έδειξε την άσπρη βούλα και ο Αραβίδης στο 51′ έκανε το 1-0.

Ο Λεβαδειακός αφυπνίστηκε μετά το γκολ και ξεκίνησε να πιέζει για να βρει την ισοφάριση. Η Παναχαϊκή προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν. Το ματς πήγε στη δύναμη. Είδαμε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, πολλές κίτρινες κάρτες και διακοπές στο ματς.

Το γκολ το πέτυχε τελικά η Παναχαϊκή, στο 71′ χάρη σε εξαιρετική ανάπτυξη των γηπεδούχων. Ο Γιούσης κλεισμένος άλλαξε παιχνίδι για τον Αποστολόπουλο, αυτός έφτασε ως την περιοχή, έκανε την σέντρα και ο Αραβίδης με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν τα τελευταία 20 λεπτά αφού ο Λεβαδειακός έδειχνε να μην μπορεί να μπει ξανά στο ματς. Και αυτό… ξεκαθαρίστηκε στο 78′ όταν ο Πολέτο και ο Μαρίνος έχασαν τρομερή διπλή ευκαιρία απέναντι στον Κολοβούρη.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Πάνος, Αποστολόπουλος, Λαρέα, Πατάπης, Tσερούτι(58′ Μαρκοπουλιώτης), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου(87′ Μασούρας), Γιούσης(87′ Κόκας), Μπάτροβιτς(81′ Μπρους), Αραβίδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος, Παναγιώτου(73′ Μαρίνος), Μύγας, Λιάγκας, Νίκας(73′ Βήχος), Καραχάλιος, Πολέτο, Νίλι, Τζιώρας(57′ Μπιανκόνι), Κωστή.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Πλάκας, Οικονόμου (Δυτ. Αττικής)
4ος: Δραγάτης (Αν. Αττικής)