Χάλκινο για τον Αχαϊκό Σύλλογο Ξιφασκίας «Ο Μέγας Αλέξανδρος» στους αγώνες της Αθήνας

Με χάλκινο μετάλλιο επέστρεψε ο Αχαϊκός Σύλλογος Ξιφασκίας «Ο Μέγας Αλέξανδρος» ο οποίος συμμετείχε στο πανελλήνιο κύπελλο παμπαίδων και τους αγώνες ανάπτυξης που πραγματοποιήθηκαν στις 18 Φεβρουαρίου στην Αθήνα.

Συγκεκριμένα, η Παπαναγοπούλου Άννα κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία U10 σε σύνολο 17 αθλητριών. Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία η Δημοπούλου Ζωή κατετάγη 7η και η Τζελετοπούλου Χριστιάνα 15η. Στα αγόρια, ο Κουλουμπής Μάριος κατέκτησε την 8η θέση ανάμεσα σε 27 αθλητές, και ακολούθησε ο Παπαναγόπουλος Χαράλαμπος στην 10η θέση. Στην κατηγορία U13 ο Κουτσουμπός Σοφοκλής έχασε στις λεπτομέρειες για την είσοδο του στα μετάλλια καταλαμβάνοντας την 6η θέση σε σύνολο 55 συμμετοχών. Αξιόλογη εμφάνιση είχαν και οι αθλητές Ζερδεβάς Βασίλης, Νταφογιάννης Γιώργος, Πετρόπουλος Παυλος και Ρώτας Άγγελος (36η,42η,43η και 46η θέση αντίστοιχα).

Ο Αχαϊκός σύλλογος συνεχίζει δυναμικά την προετοιμασία του για τους επόμενους αγώνες που θα πραγματοποιηθούν τον Μάρτιο στη Κέρκυρα και στη Θεσσαλονίκη.