Λύτρωση στις καθυστερήσεις με Μπαράλες για την Καλαμάτα

Η Καλαμάτα με γκολ του Μπαράλες στο 90+5′ κέρδισε με 2-1 τον Παναργειακό στην Παραλία, για την 2η αγωνιστική της Super League 2.

Ο Αλγκαρανάζ πέρασε την κάθετη στον Μόρσεϊ και αυτός ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Σάαντο και ο διαιτητής Μαχαίρας καταλόγισε πέναλτι στο 9’ και ο Αλγκαρανάζ από την άσπρη βούλα νίκησε τον Καραργύρη για το 1-0.

Εξι λεπτά μετά, η ομάδα από το Αργος ισοφάρισε σε 1-1. Ο Ροκάι εκτέλεσε φάουλ, λίγα μέτρα κάτω από το κέντρο και ο Κωστίκα στο β’ δοκάρι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ισοφάρισε στο 16’.

Στο 31′ δόθηκε δεύτερο πέναλτι για την Καλαμάτα. Ο Αλγκαρανάζ ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και ο Πρίκας τον ανέτρεψε. Ο Βολιβιανός ανέλαβε την εκτέλεση, πλασάροντας ξανά στην ίδια γωνία (αριστερά) του Καραργύρη, που αυτή τη φορά μπλόκαρε την μπάλα και κράτησε το 1-1.

Στο β’ μέρος, η Μαύρη Θύελλα απείλησε τρεις φορές στο διάστημα 50’-58’. Ο Μόρσεϊ μπήκε στην περιοχή από αριστερά πλάσαρε και ο Καραργύρης απέκρουσε με τα πόδια στο 50’. Επτά λεπτά μετά, ψηλοκρεμαστό σουτ Μορέιρα, έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Παναργειακού και ένα λεπτό ο Αλγκαρανάζ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα από την περιοχή και από αριστερά σούταρε, αλλά ο Καραργύρης τον σταμάτησε.

Η Καλαμάτα στο 72’ είχε δοκάρι. Το σουτ του Ριένστρα μέσα από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καραργύρη.

Στο 73’ ο Παναργειακός έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τσιράκης και ένα λεπτό μετά ο Αλγκαρανάζ αστόχησε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 90+4′ ο Καραργύρης με εκπληκτική επέμβαση σταμάτησε το κοντινό πλασέ του Βασιλαντωνόπουλου. Για να φτάσουμε στο 90+5′, όταν ο Μπαράλες με τρομερό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Καραργύρη, γράφοντας το τελικό 2-1.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κότσαρης, Ουές (78′ Βασιλαντωνόπουλος), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Μπακαγιόκο (82′ Μπαράλες), Μουστακόπουλος, Αναστασόπουλος (46′ Ριένστρα), Ντιγκινί (61′ Φρίμπονγκ), Μορέιρα (61′ Παυλίδης), Μόρσεϊ, Αλγκαρανάζ.

Παναργειακός (Βαζάκας): Καραργύρης, Σάαντο (44′ λ.τ Κάμκα), Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι (80′ Κουγιάμπα), Τσιράκης, Πρίκας (55′ Καρέλης), Παναγιώτου, Κωστίκα (55′ Καρντόσα), Αλιατίδης, Χατζηδημητρίου (80′ Μιλτιάδης).

Πηγή : liganews