Eurocup: «Άλωσε» το Παρίσι ο Προμηθέας

Σε ένα ματς γεμάτο σασπένς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Προμηθέας πήρε μια σημαντική νίκη αυτοπεποίθησης αλλά και βαθμολογικής σημασίας. Οι Πατρινοί επικράτησαν της Παρί στην Γαλλική πρωτεύουσα με 74-71. Έχοντας για καθοριστικό και κορυφαίο παίκτη τους, τον Άντονι Κάουαν.

Το παιχνίδι έμοιαζε με «θρίλερ» και τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο Γιάννης Χριστόπουλος δεν είχε τον Τρέβις Σίμπσον, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Τζο Γιανγκ. Ο εκπληκτικός Κάουαν αρκούσε πάντως, τελειώνοντας το ματς με 21 πόντους, 5 ασίστ. Από κοντά σε απόδοση και ο Κουλμπόκα και 13 πόντους.

Οι ηττημένοι είχαν τον Άλμαν με 15 πόντους και τον Μπεζαρίν με 12. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε την Παρί στο +3 (17-14), σε ένα κλειστό παιχνίδι. Ανάλογη ήταν και η εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου με το ημίχρονο πάντως να βρίσκει τον Προμηθέα μπροστά (34-36).

Οι Πατρινοί εξακολούθησαν να είναι αξιόπιστοι στην άμυνα κι έτσι συνέχισαν να διατηρούν μικρό «κεφάλι» στο σκορ, πηγαίνοντας στο 30’ με 47-51. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά για γερά νεύρα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ουσιαστικά όλα ήταν ισορροπημένα (56-57), με τον Προμηθέα να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων που φάνηκε να «καθαρίζει» σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση (61-67). Η Παρί αντεπιτέθηκε και μείωσε στον πόντο (66-67) στο 39’.

Ο Άλμαν με βολές 34’’ για το τέλος, έδωσε προβάδισμα στην Παρί με 68-67, με τον Κουλμπόκα να «απαντά» με τον ίδιο τρόπο για το 68-69 στα 16 δεύτερα πριν το τέλος. Ακολούθησε μια τεχνική ποινή στον Ούιβερ συν ένα φάουλ των Παριζιάνων, που έκριναν τα πάντα (68-72). Με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 71-74. Με τη νίκη αυτή ο Προμηθέας «έπιασε» την Παρί στο 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πάντερ, Πιράντι, Καρντούμ

Οι συνθέσεις:

ΠΑΡΙ (Ουίβερ): Άλμαν 15 (2), Γουάλας 3 (1), Γκέγκιτς 7, Καμαγκατέ 8, Ντένις 9 (2), Μπεζαρίν 12, Σιμς 13 (1), Τουπάν, Έβανς 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 21 (4), Ντάνγκουμπιτς 2, Κοντίτ 9, Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 4, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 1, Τανούλης 7 (1), Κουλμπόκα 13 (2).