Iσάριθμες κατακτήσεις από το Διαγόρα Βραχνεΐκων (vid)

Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών επικρατώντας εύκολα με 3-0 του Ατρομήτου Πατρών και θα πάρει μέρος σε αυτή την γιορτή για 3η φορά στην ιστορία του κόντρα στο ιστορικό Πάτραι. Η πρώτη ήταν τη σεζόν 2011-2012, όταν επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου Λάππα και η δεύτερη τη σεζόν 2017-2018 όταν κέρδισε στην Αχαγιά τον Πανμοβριακό με 4-0.

Το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία του ο Διαγόρας!

Η ομάδα των Βραχνεΐκων επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου Λάππα στην πρώτη της μόλις συμμετοχή της, σε τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Στην παρθενική του εμφάνιση σε τελικό Κυπέλλου Ερασιτεχνών, ο Διαγόρας Βραχνεΐκων κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 από τον Ατρόμητο Λάππα, με τον δεύτερο να μετρά τρεις συμμετοχές και μία κατάκτηση.

Η ομάδα των Βραχνεΐκων με αυτή τη νίκη πανηγύρισε το τρόπαιο, μπροστά στους 700 περίπου φίλους των δύο ομάδων. Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάτση.

Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα και του δευτέρου ημιχρόνου, όταν στο 53’ το σουτ του Παναγόπουλου στο αριστερό δοκάρι του Ατρομήτου. Η ομάδα των Βραχνεΐκων επέμεινε και στο 66ο λεπτό βρήκε… δίχτυα. Ύστερα από σύγχυση στα καρέ του Ατρομήτου, η μπάλα έφτασε στον Βογιατζή και με σουτ έγραψε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Έτσι, ο Διαγόρας στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του Κυπελλούχος!

Τον αγώνα διεύθυνε ο διαιτητής Γιάννης Γραμματικόπουλος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΛΑΠΠΑ (Χ. Τσίκας): Χογιόλ, Βέρρας Χ., Βέρρας Θ., Μπάρδης, Αντωνόπουλος (86′ λ.τ. Βέρρας Α.), Κυριαζόπουλος, Γραμματικόπουλος, Πολίτης, Νάτσης(58′ Μούζος), Αγγελόπουλος, Μπούρδος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Μ. Καπετανάκης): Λιούρδης, Ντινόπουλος, Μπίζος, Νικολόπουλος, Βογιατζής, Λάζαρης, Νάτσης, Παρίσης, Ανδρεόπουλος, Παναγόπουλος, Αλεξανδρόπουλος (95′ Γάτσος).

Κούπα μέσα στην Αχαγιά με 4-0

Ο Διαγόρας Βραχνεΐκων στη Γ’ Εθνική, ο Πανμοβριακός στο Α’ τοπικό και οι Βραχνιώτες πολύ άνετα πήραν τη κούπα με σκορ 4-0 για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.

Από την αρχή η ομάδα του Ανδρέα Ζήκου μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Παναγόπουλο.

Στο 35′ από σέντρα του κορυφαίου του τελικού Γεωργαντόπουλου ο Χριστόπουλος έκανε το 0-2. Και πριν λήξει το ημίχρονο στο 44′ πέτυχε και το 0-3 ο Λαμπρόπουλος, και κάπου εκεί ο τελικός έλαβε τέλος.

Τυπική διαδικασία η επανάληψη με το Διαγόρα να πετυχαίνει άλλο ένα γκολ στο 72′ με τον Γεωργαντόπουλο.

Πάνω από 1.000 φίλαθλοι παρακολούθησαν τον τελικό στη Κάτω Αχαγιά, ενώ MVP του τελικού αναδείχτηκε ο Φώτης Γεωργαντόπουλος.

ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ: Ζήκος, Κουργιαλάς, Χριστόπουλος, Σπανός, Αντωνόπουλος (46′ Κάτσενος), Α.Λιάκος, Παπαγεωργόπουλος, Γραμματικόπουλος, Παπουτσής, Φωτόπουλος, (60′ Παναγάκης), Νιφορόπουλος (70′ Μπακάλης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ: Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Α.Τρίγκας (46′ Αδαμόπουλος), Ν.Τρίγκας, Χριστόπουλος, Παπαδόπουλος, Μάζης( 55′ Κουτρούμπας), Γεωργαντόπουλος (75′ Αθανασόπουλος), Κωστής.