Tα χρειάστηκε, αλλά βρήκε λύσεις το Πάτραι

ΠΕΤΡΩΤΟ: Αποστόλης Νικολόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καμζόλας

ΣKOΡΕΡ: 35΄ πεν. Δημητρακόπουλος, 79΄ Μωραΐτης

To τρία στα τρία έκανε το ΑΠΣ Πάτραι, καθώς επικράτησε δύσκολα με 2-0 του Δαβουρλή Κ΄92 και παρέμεινε στην κορυφή μετά από τρεις αγωνιστικές. Μάλιστα η ομάδα του Σταμάτη Σαρρή είναι η μοναδική ομάδα του ομίλου που μέχρι στιγμής δεν έχει δεχθεί γκολ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Νίκος Γραμματικόπουλος σούταρε από καλό σημείο, ο νεαρός Παπανικολάου έδιωξε και ο Δημητρακόπουλος εξ΄ επαφής δεν μπόρεσε να τον κερδίσει.

Στο 13ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Παναγόπουλο που σούταρε, άλλα έδιωξαν οι αμυντικοί, η μπάλα κατέληξε στο Βάρρα ο οποίος έπιασε ένα γεμάτο σουτ, αλλά κατέληξε άουτ. Στο 17΄ ο Μακρής θα χάσει σπουδαία ευκαιρία για τους «κόκκινους», όταν θα βρεθεί σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Αναστασοβίτης θα διώξει με τα πόδια σωτήρια. Στο 31ο λεπτό πολύ καλή σέντρα του Παναγόπουλου από τα αριστερά ο Μωραΐτης δεν θα μπορέσει με κεφαλιά από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Και φτάνουμε στο 34ο λεπτό, ο Σκιαδαρέσης θα «στρώσει» στο Δημητρακόπουλο που θα σουτάρει η μπάλα θα χτυπήσει στο χέρι του Τελέγκου και ο Καμζόλας θα δείξει την «άσπρη βούλα». Ένα λεπτό αργότερα ο έμπειρος φορ θα είναι εύστοχος από τα έντεκα βήματα για το 1-0. Μια απόφαση που δεν άρεσε στους φιλοξενούμενους θεωρώντας πως δεν υπήρχε παράβαση, καθώς ο παίκτης ήταν πεσμένος και το χέρι λειτούργησε ως μέσο στήριξης.

Τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου άνηκε στο Δαβουρλή όταν ο Κ. Πρέμτος επιχείρησε το σουτ που μπλόκαρε ο Αναστασοβίτης. Στο β΄ μέρος δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Ο Δημητρακόπουλος στο 64ο λεπτό από πολύ καλή θέση προσπάθησε να «κρεμάσει» τον νεαρό Παπανικολάου, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία, ενώ στο 79΄ ο Νίκος Μωραΐτης με ένα ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΣ ΠΑΤΡΑΙ (Σ. Σαρρής): Αναστασοβίτης, Παναγόπουλος (87΄ λ.τ. Φραγκουλάκης), Γερογιάννης (58΄ Ρήγας), Ιωάννου, Γιαννόπουλος, Βάρρας, Τσίφας (58΄ Νικολάϊ), Γραμματικόπουλος, Μωραΐτης (87΄ Σταθόπουλος), Δημητρακόπουλος, Σκιαδαρέσης (73΄ Παπαδόπουλος).

ΔΑΒΟΥΡΛΗΣ Κ΄92 (Δ. Ράπτης): Παπανικολάου, Κλαφουτζής (81΄ Ανδρικόπουλος), Κοτσιάϊ, Τελέγκος, Σ. Πρέμτος, Πολίτης, Κουμπουρλής, Σόντης (67΄ λ.τ. Κουλούρης), Μακρής, Σεκερσάβας, Κ. Πρέμτος (59΄ Ανδρεοσόπουλος).