Επιβλητική πρόκριση της Παναχαϊκής με “διπλάρα” στα Ιωάννινα! (vids)

Η Παναχαϊκή επέστρεψε δυναμικά στις νίκες μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την ΑΕΚ Β’, επικρατώντας με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας για το Κύπελλο Ελλάδας. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα της Πάτρας εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, ενώ η εμφάνισή της έφερε πίσω τα χαμόγελα και την αισιοδοξία στους φίλους της ομάδας.

Το σκορ άνοιξε ο Ντε Τόμας στο 36ο λεπτό με ψύχραιμη εκτέλεση πέναλτι, βάζοντας μπροστά στο σκορ την Παναχαϊκή. Στο 64ο λεπτό, μια εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των Κοζορώνη, Λεσάι, Πανάγου και Ντε Τόμας κατέληξε στο δεύτερο γκολ της αναμέτρησης, με τον Ντε Τόμας να χρίζεται ξανά σκόρερ και να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Η Παναχαϊκή έδειξε χαρακτήρα, άφησε πίσω της την πικρή ήττα της πρεμιέρας και έστειλε μήνυμα ότι θα είναι μια υπολογίσιμη δύναμη τόσο στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας, όσο και στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ρ. Πομς): Β. Αθανασίου, Σόρια, Δούμας (46΄Λούπας), Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Ρίντερ, Χάινριχ (72΄Λεό), Μάντζης (46΄ Μπεκαλά), Καλέμι (46΄Β. Αθανασίου), Αζίζ (46΄Τζίνο), Σέποβιτς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γ. Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Καραγιάννης (72΄Ρόβας), Μπαξεβάνος, Σμάλης, Λυμπεράκης, Πανάγου, Ζέκοφ (57΄Κοζορώνης), Νίλι (72΄Παπατόλιος), Τσακνής, Τραορέ (57΄Λεσάι), Ντε Τόμας (82΄Μαδριγάλ).

Τα γκολ της νίκης:

Το φιλμ της αναμέτρησης:

10΄ Φάουλ του Σόρια, ο γκολκίπερ Στογιάνοβιτς έδιωξε την μπάλα από την εστία του με γροθιές.

13΄ Ο Τραορέ βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε κόρνερ ανεκμετάλλευτο.

22΄ Σουτ του Μάντζη, όμως ο Στογιάνοβιτς, ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

30΄ Σουτ του Χάινριχ από καλή θέση η μπάλα πέρασε άουτ.

36΄ Ανατροπή του Τραουρέ από τον Σαμποντίνσκι και πέναλτι για την Παναχαϊκή.

36΄ Ντε Τόμας απέναντι από τον Αθανασίου 0-1 και η κοκκινόμαυρη ομάδα άνοιξε το σκορ.

48΄ Δυνατό σουτ του Χάινριχ έξω από την μεγάλη περιοχή απέκρουσε δύσκολα ο Στογιάνοβιτς.

53΄ Κεφαλιά του Σέποβιτς ο Στογιάνοβιτς έδιωξε σωτήρια και κράτησε το “μηδέν” στην εστία του.

64΄Κοζορώνης, Λεσάι, Πανάγου, Ντε Τομάς, συνδυάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να σκοράρει δις και να κάνει το 0-2 για την Παναχαϊκή.

81΄ Ο Λεό έκανε την κεφαλιά με τον γκολκίπερ της Παναχαϊκής να αποκρούει.

89΄ Σουτ του Μαδριγάλ, από καλή θέση η μπάλα περνά άουτ.