Κακή ευρωπαϊκή πρεμιέρα για τον Προμηθέα

Πρεμιέρα με το… αριστερό έκανε ο Προμηθέας στο Basketball Champions League, με την Νίμπουρκ να φεύγει με το διπλό από την Πάτρα, επικρατώντας με 86-78.

Οι Πατρινοί εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, δεν έπιασαν ρυθμό στην επίθεση, ενώ τα αρκετά λάθη (17λ), έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης.

Από την άλλη πλευρά η τσέχικη ομάδα κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (33-49), επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάριους Πέρι με 18 πόντους, με τους Ιβούντου και Κένι Ουίλιαμς να προσθέτουν από 14 πόντους έκαστος.

Από την αντίπερα όχθη κορυφαίος ήταν ο Κέζερ με 16 πόντους, με τον Μπράουν να προσθέτει 15 πόντους και τον Μπίσοπ να συμπληρώνει 12π.

Ο Προμηθέας βρήκε σκορ από τον Βαρνάντο και πήρε προβάδισμα, αντέδρασε η Νίμπουργκ και έφερε.. τούμπα το ματς

Aμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα (4-5, 6-5, στο 3’), με τον Προμηθέα να παίρνει αέρα 7π. μετά από ένα σερί 8-0, με τον Βαρνάντο να είναι πρωταγωνιστής των επιθέσεων (12-5 στο 6’). Η ομάδα της Πάτρας διατηρούσε μια μικρή διαφορά (+6, 16-10 στο 7’), με την Νίμπουργκ να αντιδρά και να παίρνει προβάδισμα με 9-0 σερί (16-19 στο 9’). Η τσεχική ομάδα έκλεισε προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο (23-24), έχοντας πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης.

Η Νίμπουργκ οδήγησε τον Προμηθέα σε λάθη, πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα

Με τρίποντο του Πέρι μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας (26-24 στο 11’), με την Νίμπουργκ να παίρνει και πάλι τα ηνία του σκορ, χτυπώντας μέσα από την ρακέτα (28-33 στο 13’). Η τσεχική ομάδα είχε επιβάλει τον ρυθμό της, οδηγούσε τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου σε λάθη (9λ. σε 15’) παίρνοντας αέρα 6π. (31-37 στο 16’). Οι Πατρινοί δυσκολεύονταν να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι, την στιγμή που η Νίμπουργκ έτρεχε το γήπεδο για το 33-42 στο 18΄. Ο Κένι Ουίλιαμς έδωσε σκορ (8π.) στον Προμηθέα, ο οποίος στο φινάλε του ημιχρόνου, κατάφερε να μειώσει στο -5 (39-44), ωστόσο οι Πατρινοί έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος.

Οι Πατρινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η Νίμπουργκ με όπλο την άμυνα της διατήρησε το προβάδισμα της

Με όρεξη για άμυνα μπήκαν οι δυο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να μειώνει στους 4π. με δυο τρίποντα των Πέρι και Βαρνάντο (45-49 στο 22’), ωστόσο η Νίμπουργκ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Μπίσοπ να βρίσκεται παντού στο παρκέ, επανέφερε την διαφορά στο +8 (47-55 στο 25’). Ο Κένι Ουίλιαμς προσπαθούσε μόνος από πλευράς Πατρινών (11π.), κυρίως με επιθετικά ξεσπάσματα, την στιγμή που η τσεχική ομάδα, έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 (50-60 στο 28’). Ο Προμηθέας απάντησε με ένα γρήγορο 5-0 σερί (55-60 στο 28’), ωστόσο τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Ρίλις και Σουμέιτ έστειλαν την Νίμπουργκ στο +8 (59-67) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να… πιέσει την Νίμπουργκ, η οποία έφυγε με το διπλό από την Πάτρα στην πρεμιέρα του BCL

Το τρίποντο του Μπιρτς ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-70 στο 32′) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, την ώρα που ο Προμηθέας δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, Τα τρίποντα των Τσέχων πλήγωναν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία προσπαθούσε να μπει και πάλι στο παιχνίδι μέσα από προσπάθειες του Κένι Ουίλιαμς, ο οποίος ήταν η ουσιαστική απειλή για τους φιλοξενούμενος. Το προβάδισμα παράμενε σε τσέχικα χέρια (+10, 68-78 στο 36′), με τον Προμηθέα να μην βρίσκει το εύκολο καλάθι που θα άνοιγε την άμυνα των φιλοξενουμένων. Η Νίμπουργκ διατήρησε εύκολα το διψήφιο προβάδισμα της στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, ελέγχοντας πλήρως τον παιχνίδι, με την ομάδα της Πάτρας να πιέζει σε όλο το γήπεδο, μειώνοντας την διαφορά στο -6 (78-84 στο 39′), ωστόσο ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος με την ομάδα της Πάτρας να γνωρίζει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-44, 69-57, 78-86.