Έχει σφυγμό ο Απόλλωνας Πάτρας, μεγάλη νίκη απέναντι στο Λαύριο

Με οδηγό την άμυνα η ομάδα μας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε εντός έδρας με 71-60 το Λαύριο Megabot, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League και έτσι το ρεκόρ της ανέβηκε στο 2-8 στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στο πάγκο μας.

Ολοι οι παίκτες της ομάδας μας ηταν πολύ καλοί και με στήριξη από τους 1500 φιλάθλους μας έφτασε στην 2η φετινή νίκη, ενώ πρώτος σκόρερ ηταν ο Ρασαντ Βόν με 13 πόντους κα στη συνέχεια οι Σαλούστρος-Μπράουν που είχαν από δέκα.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά και με καλή άμυνα προηγήθηκε με 4-0 στο 3΄ κρατώντας το μηδέν για σχεδόν 3,5 λεπτά. Το Λαύριο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7 στο 5΄.

H ομάδα μας με «όπλο» την καλή άμυνα που ήρθε με την βοήθεια του Μπράουν κάτω από τη ρακέτα κράτησε τους φιλοξενουμένους για 4 λεπτά χωρίς πόντο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 12-7 στο 8΄. Με τον Ουάσιγκτον να βρίσκει λύσεις στην επίθεση η ομάδα μας ηταν μπροστά με 14-9 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Στο 2ο δεκάλεπτο αν και η ομάδα μνας έκανε 2,5 λεπτά να σκοράρει, το Λαύριο σκόραρε μόνο ένα πόντο και έτσι με το τρίποντο του Μπλέιλοκ, το σκορ έγινε 17-10 στο 13΄και με ένα ακόμα τρίποντο από τον Ντρε Βον, έγινε το 22-10 που έφερε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό.

Ο Μέξας ανακάτεψε την τράπουλα στην ομάδα του για να βρει κατάλληλο σχήμα, ωστόσο η πολύ καλή άμυνα από όλους τους παίκτες μας δεν άφησε δικαιώματα και έτσι διατηρήσαμε το προβάδισμα με 25-18 στο 17΄.

Με δυο συνεχόμενα τρίποντα η ομάδα μας ανέβασέ ξανά την διαφορά στους 11 (31-20) κόντρα σε ένα Λαύριο που είχε πρόβλημα στην επίθεση.

Στα τελευταία δύο λεπτά δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο και η ομάδα μας με τρίποντο του Μπλέιλοκ στην εκπνοή έκανε το 34-3 που ηταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας μπήκε το ίδιο δυνατά, με τον Σαλούστρο να είναι εύστοχος από τα 6.75, αύξησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 41-27 στο 23΄.

Στην …εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Γάιος Σκορδίλης ο οποίος βοήθησε σημαντικά και στην άμυνα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 21 (51-30) στο 27΄.

Το Λαύριο είχε εγκλωβιστεί στη σκυλίσια άμυνα της Πατρινής ομάδας, έκανε λάθη και είχε άστοχα σουτ, ο Γκιουζέλης βοηθούσε σε άμυνα και επίθεση και έτσι ο Απόλλωνα Carna στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 51-34.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη, με την ίδια καλή συνταγή στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 53-34. Το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε σε 53-39 στο 33΄ και 55-42 αλλά μέχρι εκεί, καθώς η ομάδα μας δεν είχε όρεξη να μπει σε …περιπέτειές. Με τους Μπράουν, Μπλέιλοκ και Βον να κάνουν καλή δουλειά, η ομάδα μας κράτησε εύκολα προβάδισμα ασφαλείας (63-46 στο 37΄, 67-51 στο 39΄) για αν φτάσει στη νίκη με το τελικό 71-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Γκιουζέλης 6 (2) , Βον 13 (2) , Σαλούστρος 10 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (10 ριμπάουντ), Μουράτος 2 (8 ασίστ) , Ουάσινγκτον 7, Μπλέιλοκ 8 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σκορδίλης 10, Βισσαρίου, Όσμπορν 8 (7 ριμπάουντ) , Καφέζας , Κογιόνης

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 10 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Καστανέδα 13 (3) , Ντε Τζούλιους 4 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Γκρόμοβς 7 (7 ριμπάουντ) , Ζάρας 5 (1/7 τρίποντα), Θόρντον 6 (1/6 τρίποντα), Τσάμης 4, Φλάτεν 5 (1/7 τρίποντα), Παπαδάκης 6 (2).