Ήττα από Άρη και 6η θέση για Προμηθέα

Χωρίς καθαρό μυαλό σε κρίσιμα σημεία και με πολλά λάθη, η ομάδα του Προμηθέα έχασε πριν λίγο με 76-73 από τον Αρη για την 19η αγωνιστική της basketlegue με την Πατρινή ομάδα να διατηρεί την παράδοσή που την θέλει να μην κερδίζει στο nick gallis hall.

Η Πατρινή ομάδα έκανε 24 λάθη έναντι 11 που είχε ο Άρης και μπορεί να υπερτερούσε στα ριμπάουντ (41-32 ) όμως τα πολλά λάθη ήταν αυτά που έπαιξαν ρόλο και έχασε ένα ματς στις λεπτομέρειες γνωρίζοντας την 5η φετινή ήττα με αποτέλεσμα να είναι ανοιχτό αν θα είναι στη τετράδα.

Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, ο Τρέβις Σίμσον είχε 19 πόντους, ενώ 13 είχε ο Έλληνας φόργουορντ, Δημήτρης Αγραβάνης, 10 είχαν εξίσου οι Ρέι και Γκραντ. Ο Προμηθέας υποχώρησε στο 10-5 και την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας

Πόντο-πόντο ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο «Αλεξάνδρειο» με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια με τέσσερις ισοπαλίες μέχρι το 10ο λεπτό για το 18-17 υπέρ του γηπεδούχου Άρη.

Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου δεν ήταν πολύ διαφορετικό. Ο Άρης έχτισε μια διαφορά 5 πόντων με τον Κάουαν να κάνει το 26-21 στο 13’. Αγραβάνης και Χαντ έβαλαν «μπροστά» τις μηχανές της επίθεσης του Προμηθέα για το 28-28 στα μισά της 2ης περιόδου, για να εκτοξευτεί η διαφορά στο +9 για τους παίκτες του Ηλία Ζούρου, όταν ο Γιάννης Καστρίτης και ο πάγκος των γηπεδούχων δέχθηκαν τεχνικές ποινές (28-37). Ωστόσο, ο Στέλιος Πουλιανίτης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 8 προσωπικούς πόντους και 1 τάπα για να φέρει τη διαφορά στον πόντο(38-37 στο 19’). Ο Ρέι ευστόχησε από μέση απόσταση για το 38-39 του ημιχρόνου και με τον Άρη να έχει το μομέντουμ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά (43-41 στο 22’) αλλά οι Αχαιοί έφεραν και πάλι σε ισορροπία το παιχνίδι (43-43 στο 23’ και 46-46 στο 25’). Ο Ρέι με 2/2 τρίποντα έδωσε τον έλεγχο του αγώνα στους Πατρινούς (46-52) Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, για το 51-56 στο 30ο λεπτό.

Με ένα γρήγορο 11-0 ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ έχοντας βάλει πλώρη για την ανατροπή (62-56 στο 33’). Το… πάρτι του Πουλιανίτη(5/5 τρίποντα, 25 πόντους χωρίς λάθος) συνεχίστηκε φέρνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 για το 70-58 με 3:26΄στο ρολόι.

Αξίζει να σημειωθεί πως τραυματίστηκε ο Κέντρικ Ρέι για τον Προμηθέα και πέρασε υποβασταζόμενος στον πάγκο, ενώ ο Γιάννης Καστρίτης δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε. Οι Αχαιοί δεν το έβαλαν κάτω και με το κρίσιμο σουτ του Ρογκαβόπουλου μείωσαν στους 3 (70-67 στο 39’), ο Τζούστον ευστόχησε με το λέι-απ αλλά οι Σίμσον και Άντριτς με νέα τρίποντα έκαναν το 74-73 με μόλις 14” στο ρολόι. Ο Πουλιανίτης ευστόχησε σε νέο ζευγάρι βολών (76-73). Ο Σίμσον αστόχησε στο τελευταίο σουτ και κάπως έτσι ο Άρης σφράγισε την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73