“Αντίο” με ήττα για τον Απόλλωνα Πατρών!

Ο Απόλλων Πατρών έχασε εντός έδρας με 88-65 από τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο Απόλλων Carna αποχαιρετά το πρωτάθλημα με 5 νίκες και 17 ήττες, ενώ τερμάτισε στην 11η θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά, παίζοντας καλή άμυνα, πήρε προβάδισμα με 13-5 και χάρη στον Φράνκε βρήκε τον διάδρομο προς το καλάθι και κράτησε εύκολα το προβάδισμα και προηγήθηκε με 25-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Απόλλων Carna ανέβασε στροφές με τον Μακ να είναι πρωταγωνιστής και πίεσε τον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να μείωσε σε 33-22 και 37-24 στο 15΄. Ο δικέφαλος του Βορρά μετά το ταιμ του Τακιανού αντέδρασε και με σερί 5-0, πήρε προβάδισμα με 42-33 στο 17΄ και παρά, την προσπάθεια των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ πήρε στο ημίχρονο με +( 9) 45-34.

Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα της Πάτρας μπήκε πιο δυνατά, είχε καλή άμυνα, αλλά δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να διατηρήσει το 10 (49-59) στο 25΄. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ρένφρο σε καλή μέρα, αύξησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 63-49 στο 27΄ και με 70-52 στο 29΄ , όμως ο Απόλλων Carna μάζεψε την διαφορά και έφτασε να βρίσκεται πίσω με 72-56.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, η πατρινή ομάδα επιδιώξει να ροκανίσει την διαφορά όμως ο ΠΑΟΚ είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας από το τρίποντο και έτσι κράτησε διαφορά ασφαλείας (77-61) στο 34΄. Παρά το ανακάτεμα που έκανε στην τράπουλα, ο τεχνικός Νίκος Βετούλας, ο Απολλων Carna δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και έτσι δεν μπορούσε να πλησιάσει τον αντίπαλο ο οποίος κρατούσε σταθερά το προβάδισμα. Ο πατρινός τεχνικός στα τελευταία λεπτά έδωσε χρόνο στα νεαρά παιδιά με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 88-65.

Τα 10λεπτα: 13-25, 34-45, 56-72, 65-88.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 12 (4/9 τρίποντα), Βερτζ 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντέιβις 5 (4 ριμπάουντ), Μπόγρης, Μακ 16 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βησσαρίου, Σιλά 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Καράμπελας 6 (1 τρίποντο, 1 ασίστ, 6 λάθη), Καλχούν 3 (1), Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 2

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ράιλι 12 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σάιμπερτ 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρένφρο 18 (8/10 δίποντα, 2/3 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Τσιακμάς 7 (1), Χαντς 12 (1), Σλαφτσάκης 2, Κωνσταντινίδης, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 15/34 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 5/9 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη.