Αφεντικό της πόλης o Προμηθέας – Πάλεψε ο Απόλλων Πατρών

Ο Προμηθέας υπερασπίστηκε την έδρα του στην Πάτρα, επικρατώντας με 80-71 του Απόλλωνα με τον Γκίκα να κάνει τα πάντα στο παρκέ και τους «εκτελεστές» του να παίζουν για τους απόντες, Γιανγκ και Σίμπσον.

Ο γκαρντ του Προμηθέα μοίρασε 7 ασίστ, δίπλα στους 7 πόντους και τα 6 ριμπάουντ για να οδηγήσει με ασφάλεια τους γηπεδούχους. Στους 18 με 10 ριμπάουντ σταμάτησε ο Κοντίτ, ενώ ο Μουράτος προσέθεσε 16. Για τον Απόλλωνα κορυφαίος ήταν ο Γκρίφιν που σίγησε όμως στο φινάλε, με 23 πόντους, 4/8 τρίποντα, ενώ ο Καράμπελας σκόραρε 19 κάνοντας μεγάλη προσπάθεια στο φινάλε, παράλληλα με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ο αγώνας
Οι απουσίες των Γιανγκ και Σίμπσον ήταν λογικό να επηρεάσουν την επίθεση του Προμηθέα. Με τον Σίλα να κάνει δυναμικό ξεκίνημα και τον Γκρίφιν να δείχνει από νωρίς τι θα ακολουθήσει για τον Απόλλωνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 12-20 (7′). Ένα ξέσπασμα των δύο Ελλήνων της περιφέρειας του Προμηθέα, Γκίκα και Μουράτου έφερε το πρώτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία του 22-22.

Μάλιστα με ένα τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς ο Προμηθέας προηγήθηκε με 29-24, αλλά ο Γκρίφιν ήταν πραγματικά μία ομάδα μόνος του στο σκοράρισμα. Με 17 πόντους στο ημίχρονο και 3/6 τρίποντα (όλα του Απόλλωνα), οδήγησε την επίθεση της ομάδας του Βετούλα και την κράτησε κοντά στο σκορ (41-37) με το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το αντίπαλο δέος του Γκρίφιν ήταν ο Κόντιτ. Με τις απουσίες του ο Προμηθέας επέλεξε να τροφοδοτήσει τον ψηλό του και η δημιουργία του Γκίκα έπιασε τόπο. Ο σέντερ των γηπεδούχων έφτασε τους 18 πόντους για να διαμορφώσει το 55-40 (26′) σε ένα σημείο που ο απόλυτος έλεγχος της αναμέτρησης είχε περάσει στην ομάδα του Χριστόπουλου. Το τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς έφερε τη διαφορά στους 20 (62-42). Αυτό το επιμέρους 23-6 στην 3η περίοδο έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του Απόλλωνα για νίκη.

Δύο μακρινά σουτ με τον Μαστρογιαννόπουλο πρωταγωνιστή κάλυψαν τη διαφορά εν μέρει, τρέχοντας σερί 0-12, το οποίο διέκοψε ο Κουλμπόκα με τρίποντο για το 67-55 (35′). Τη σκυτάλη από τον Γκρίφιν πήραν τα προσωπικά καλάθια του Καράμπελα, που έφτασε τους 17 πόντους μειώνοντας σε 70-62.

Ο Καλχούν μείωσε σε 77-69, 1’30” πριν τη λήξη αλλά χρόνος για επιστροφή δεν υπήρχε και το… ροζ φύλλο κατέληξε στον Προμηθέα με 80-71 ύστερα από ένα κάρφωμα του Κουλμπόκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71