Βαριά εντός έδρας ήττα για τον Παναιγιάλειο από την Ρόδο

Την 2η εντός έδρας ήττα του γνώρισε ο Παναιγιάλειος στο μεγάλο ντέρμπι με την Ρόδο, αφού ηττήθηκε με το βαρύ 0-3, με τους Αιγιώτες να χάνουν την μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν προς την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον να θέτουν τον στόχο της εύκολης παραμονής.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Αιγιώτες ήταν με τον Τσίπρα στο 1′ λεπτό της αναμέτρησης, με το καλό σουτ του να περνάει λίγο έξω.

Στο 10′ λεπτό η Ρόδος είχε μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Μπαρμπαρούση που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος, ενώ στο 22′ λεπτό ο Μακρής δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή μετά την πάσα του Τσίπρα, με τον Παναιγιάλειο να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 25′ λεπτό να πάρουν το προβάδισμα με τον Μπαρμπαρούση, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και πλάσαρε για το 0-1.

Στο 33′ λεπτό ο Φωκαϊδης εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, ενώ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Τσίπρας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μανουσάκη να διώχνει το πλασέ που επιχείρησε σε κόρνερ.

Στο β’ μέρος ο Παναιγιάλειος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά οι Ροδίτες ήταν αυτοί που με ωραίο σουτ του Ζούνη στο 60′ λεπτό, διπλασίασαν τα τέρματα τους και έβαλαν τις βάσεις για ένα μεγάλο τρίποντο.

Στο 67′ λεπτό ο Μακρής δεν κατάφερε με κεφαλιά να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, ενώ στο 69′ λεπτό το καλό σουτ του ίδιου ποδοσφαιριστή, έδιωξε σωτήρια ο Μανουσάκης.

Στο 70′ λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Γονιωτάκη επάνω στην γραμμή του τέρματος, ενώ παρά την πίεση του Παναιγιάλειου, η Ρόδος ήταν αυτή που στο 85′ λεπτό με τον Μπαρμπαρούση, σημείωσε το 0-3.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ : Παπαδόπουλος, Μακρής, Σανδραβέλης, Τσίπρας, Φωκαϊδης, Κίτος (85′ Βιλανάκης), Τακίδης, Λουκάς (72′ Βίτος), Λιάτος (57′ Βασίλτσης), Μωραϊτης, Πίσπας (57′ Φλώρος)

ΡΟΔΟΣ : Μανουσάκης, Τρόκα (84′ Πατσιαβούρας), Γιονιωτάκης, Ζάχαρος, Ζούνης (86′ Καρδάμης), Λίμα, Μπαρμπαρούσης, Δούμτσης, Ζανάκης (65′ Λαθύρης), Λάσκαρης (74′ Γκολφινόπουλος), Καψάλης

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, είχαν ως εξής :

Παναιγιάλειος -Ρόδος 0-3

ΑΟ Πυλίου Κω-ΑΕ Μυκόνου 3-0

Βύζας Μεγάρων-Ελλάς Σύρου 0-2

ΑΕ Μεσολογγίου-Πανελευσινιακός 1-3

Εράνη Φιλιατρών-ΑΕΡ Αφάντου 3-0

Ερμιονίδα-ΠΑΟ Βάρδας 1-0

Ιάλυσος Ρόδου-Θύελλα Ραφήνας 1-0

Αστέρας Βάρης-Κόρινθος 0-2