Γ’ Εθνική : Έκανε το απόλυτο στην Άβυθο ο Παναιγιάλειος – Όλα τα αποτελέσματα

Το απόλυτο με 6 στα 6 κατάφερε να κάνει ο Παναιγιάλειος στο γήπεδο της Αβύθου, αφού επικράτησε με 2-0 του Βύζαντα Μεγάρων και “σκαρφάλωσε” ακόμα περισσότερο προς την κορυφή της βαθμολογίας.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ανήκει στους φιλοξενούμενους, αφού το καλό σουτ του Δρυμούτση στο 2′ λεπτό, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Ο Παναιγιάλειος απάντησε στο 5′ λεπτό με το πλασέ του Βαγγέλη Μακρή να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίνη, ενώ στο 15′ λεπτό ο Φωκαϊδης γύρισε με τακουνάκι, αλλά η αμυντικοί του Βύζα έδιωξαν σωτήρια.

Στο 15′ λεπτό ο Μακρής δεν πρόλαβε την έξοδο του Πίνη και έχασε μεγάλη ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 18′ λεπτό και μετά από πάσα του Κραγιόπουλου στον Σκούτα, ο τελευταίος σούταρε και ο Πίνης απέκρουσε σωτήρια, ενώ στην συνέχεια της φάσης έδιωξε και πάλι το νέο σούτ του Μακρή.

Στο 20′ λεπτό ο Παναιγιάλειος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Μακρή, ενώ λίγο μετά σε νέα κεφαλιά, ο επιθετικός του Παναιγιαλείου είχε δοκάρι.

Στο 30′ λεπτό οι Αιγιώτες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ρεσούλι, αλλά ο Μακρής που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ και πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίνη.

Στο 35′ λεπτό και σε αντεπίθεση των μελανόλευκων, ο Φωκαϊδης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενους και να καταλήγει σε κόρνερ.

Με την έναρξη του β’ μέρους και συγκεκριμένα στο 51′ λεπτό, ο Σκούτας με καλό σούτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίνη, ενώ στο 54′ λεπτό ο Βασίλτσης με την πρώτη του επαφή στον αγώνα από την στιγμή που πέρασε ως αλλαγή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ πέρασε την μπάλα κάτα από τα πόδια του Πίνη και άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση του Βύζαντα ήταν άμεση, με το καλό σουτ του Χαικάλη στο 56′ λεπτό μέσα από την περιοχή, το οποίο έδιωξε σωτήρια ο Παπαδόπουλος ενώ στο 58′ λεπτό ο Φούασι με εξαιρετικό σούτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Ένα λεπτό μετά ο Μακρής έχασε με την σειρά του μεγάλη ευκαιρία με γυριστό σούτ από το πέναλτι, ενώ στο 65′ λεπτό το καλό φάουλ του Κοντοχρήστου μπλόκαρε ο Πίνης.

Στο 85′ λεπτό το καλό σουτ του Τρέσα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 87′ λεπτό ο Βιλανάκης με σούτ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πίνη.

Στο 87′ λεπτό ο Ντερμίσι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου, σε μια από τις τελευταίες προσπάθειες για την ομάδα των Μεγάρων αν ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Βασίλτσης έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα του Πίνη, για το τελικό 2-0

Παναιγιάλειος (Ν. Μανούρας) : Ι. Παπαδόπουλος, Βήτος (72′ Κοτσόκολος), Κυριακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαϊδης (82′ Βιλανάκης), Μακρής, Σκούτας (52′ Βασίλτσης), Κοντοχρήστος, Σανδραβέλης, Λούκας (73′ Τρέσα), Κραγιόπουλος

Βύζας Μεγάρων (Λ. Βασιλειάδης) : Πίνης, Ζαχαράκης, Δρυμούτσης, Μουσκάϊ, Ρεσούλι, Χατζημελετιάδης, Ρέππας (60′ Καραγιάννης), Φουάσι, Χαϊκάλης, Γκολφινόπουλος, Χατζάκος (73′ Ντερμίσι)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, τα αποτελέσματα είχαν ως εξής :

Πανελευσινιακός-ΑΕΡ Αφάντου 0-3

Θύελλα Ραφήνας-Εράνη Φιλιατρών 2-0

ΠΑΟ Βάρδας-Αστέρας Βάρης 0-1

Παναργειακός-ΑΕ Μεσολογγίου 3-0

Ρόδος-Ιάλυσος 1-1

ΑΟ Πυλίου Κώ-Μαρκό 2-2

Κόρινθος-Μύκονος 2-2